Nedir? - Nasıl?

Sanal Kart Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Sanal kart, internet üzerinden harcama yaparken kullanmak için asıl kredi kartınızı kullanmadan, belli bir limitli sanal kredi kartıdır. Gün içerisinde yapılan alışverişler sırasında hem daha fazla çeşit inceleyebilmek hem de daha ekonomik elde edebilmek amacıyla, birçoğumuz internet üzerinden alışveriş gerçekleştirmekteyiz. Fakat, gün içinde yaptığımız internet kaynaklı alışverişlerin bu kadar artışa uğraması kolay olmamıştır. Yaşanan onca dolandırıcılık olaylarından dolayı, kendisini güvende hissedemeyen kişiler, uzun bir süre alışverişlerini bu şekilde yapmamıştır. Gelişen teknoloji ile birlikte, kredi kartlarına ve banka kartlarına eklenen sanal kart özelliği ise, internet üzerinden yapılacak alışverişleri hem daha güvenli yapmış hem de ödeme sırasında kişilerin problem yaşamamasını sağlamıştır. Çok büyük faydalar sağlayan ve farkında olmasak bile kullandığımız tüm kredi ve banka kartlarında olan sanal kart nedir, şimdi de buna bakalım.

Sanal Kart Nedir?

Sanal kart nedir konusuna açıklık getirdikten sonra bu özellik neden geliştirildi ona bakalım. İnternet üzerinden alışveriş yapan kişilerin dolandırıcıların tuzağına düşmemesi için geliştirilen, devrim niteliğinde bir özelliktir. Bilindiği üzere, internetten yapılan alım işlemlerinde, banka ya da kredi kartınız ile ilgili bilgileri girmeniz gerekmektedir. Her ne kadar bankalar ile doğrudan yapıldığı sanılsa da, bazı dolandırıcılar kişilerin bu bilgilerin alışveriş sırasında ele geçirmiş olabiliyorlar. Ele geçirilen bilgiler ile de, 100 liralık yapmış olduğunuz alışveriş tutarını, limitinizin tamamını kapsayacak şekilde kullanabiliyorlar. Sanal kart özelliği ile buna son veriyorsunuz. Çünkü, girmiş olduğunuz kart bilgilerinizi sanal kartınızın özelliklerine göre giriyorsunuz ve her şeyden önce de, kartınızın limitini, alışveriş öncesinde sizler belirliyorsunuz.

Sanal Kart Limiti Ne Kadar?

Sanal kart nedir konusunda detaylı bilgilendirme yapıldıktan sonra, sanal kart limitiniz hakkında da bilgi vermek gerekecektir. Öncelikle, kredi kartınızda bulunan sanal kart özelliği, mevcut limitinizin içerisine dahildir. Bundan dolayı, ek bir limit söz konusu değildir. Alışverişlerinizde kullanacağınız sanal kart limitinizi, yapacağınız talimat ile sizler belirliyorsunuz. Alışveriş tutarınız 100 lira tutuyorsa, sizler de sanal kart limitinizi 100 lira olarak belirliyor ve ardından sanal kart bilgilerinizi internet sitesinde tuşluyorsunuz. Bu da, olası dolandırıcılık durumlarına karşı, mevcut limitinizin sizin bilginiz dışında kullanılmasının önüne geçiyor ve zararınızı da en aza indirmenize yarıyor.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Sanal kart nedir konusunda detaylı bilgilendirme yapılması hatta sanal kart limitim hakkında da bilgi vermeilecek olması güzel. Bu durum dolandırıcılara karşı kalkan olacaktır. Ne güzel

  2. Kredibilite. Net teşekkürler kredi notumu detaylı bir şekilde öğrendim çok güzel bir site

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu