Banka BilgiNedir? - Nasıl?

Otomatik Ödeme Talimatı Nedir? Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda otomatik ödeme talimatı nedir, avantajları nelerdir, nasıl otomatik ödeme talimatı verilir konuları hakkında bilgilendireceğiz. Bankalarda bulunan vadesiz mevduat hesaplarınız ya da kredi kartlarınız aracılığı ile, telefon faturası, elektrik faturası ya da bunun gibi çoğaltabileceğimiz aylık giderlerinizi otomatik ödeme talimatı vererek gecikme yaşamadan ödeyebilirsiniz. Otomatik ödeme talimatı nedir konusunda yapacağımız açıklamaların nedeni, banka borçlarınızın kredi notlarına yaptığı etkinin, banka dışı borçlarınız ile de aynı şekilde değerlendirilecek olmasıdır. Bundan sonra, Kredi Kayıt Bürosu’nun almış olduğu karar ile birlikte, temel fatura giderlerinde meydana gelen gecikmeler de kredi notunu düşüren bir etki görecek. Eğer faturalarınızı geciktiriyorsanız ya da hafta sonuna denk geldiği için, ödeme yapacak bir merkez bulamıyorsanız, bu doğrultuda bankanızda bulunan hesabınıza otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Bu talimatlar için bankanız sizden herhangi bir ücret talep etmeyecektir.

Otomatik Ödeme Talimatı

Otomatik ödeme talimatı nedir konusunda bilgi verdikten sonra, faturalarınızın nasıl ödeneceği konusunda da bilgi vermek gerekecektir. Eğer adınıza gelen faturalaralar için otomatik ödeme talimatı verirseniz, ödemeleriniz şu şekilde gerçekleşecektir. Eğer, vadesiz mevduat hesabınız ya da kredi kartınızda yeteri kadar limit bulunuyorsa, bu durumda son ödeme tarihi girdiği anda ödeme işlemi gerçekleştirilecektir. Bu talimattan sonra hiçbir şekilde mobil bankacılık ya da internet bankacılığına girerek kontrol yapmanıza gerek kalmayacaktır. Tek yapmanız gereken, otomatik ödeme talimatı verdiğiniz borçlarınız için yeteri kadar limitinizin olmasıdır.

Akbank Otomatik Fatura Ödeme Talimatı Nasıl Verilir?

Otomatik Ödeme Talimatının Avantajları Nelerdir?

Otomatik ödeme talimatı ile birlikte, hangi avantajlara sahip olacağınızı düşünüyorsanız, ilk olarak borçlarınızı zamanında ödeyeceğinizi gösterebiliriz. Buna ek olarak, bilindiği üzere bazı bankalar, vadesiz mevduat hesabı açtıran kullanıcılarından zaman zaman kesintiler yapmaktadır. Hesap işletim ücreti olarak yapılan bu kesintilerin önüne geçmek için otomatik ödeme talimatı vermeniz yeterli olacaktır. En az iki adet vereceğiniz otomatik ödeme talimatında, banka tarafından kesilen hesap işletim ücretleri bir daha kesilmemek üzere iptal edilecektir. Fakat, otomatik ödeme talimatı nedir konusunda en çok dikkat etmeniz gereken, hesabınızdaki limitlerdir. Çünkü, son ödeme tarihinde mevcut ödeme yapılacak ve eğer limitiniz yeterli değilse, faturanız gecikmeli olarak kayıtlara geçecektir. Bu da bankalar tarafından olumlu karşılanmayacak bir durumdur.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Faturalar ve onun gibi bilimum ödemeler için otomatik ödeme talimatı çok kolaylık sağlayan bir sistemdir.
    Otomatik ödeme talimatı verilip köşenize çekilebilirsiniz.

    1. Fatura ödeme ve bunun gibileri ihtiyaç duyduğumuz durumları karşılıyor herkese tavsiye ediyorum

  2. Otomatik fatura ödeme sistemi için kolay oluyor kullanıyorum herkese tavsiye ediyorum güvenle girin siteye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu