Banka - KrediBanka Bilgi

Ne Kadar Kredi Çekebilirim? Bana Ne Kadar Kredi Çıkar?

En fazla ne kadar kredi çekebilirim? Bana ne kadar kredi çıkar diye merak edenler için 2021 güncel bilgilerle kredi risk raporunuza göre kredi miktarı öğrenme.

Krediler, acil nakit ihtiyacı yaşadıkları zaman bireyler tarafından sıklıkla başvurulan yollardan biridir. Ya da nakit paraya ihtiyaç duymasalar bile ev, araba gibi yüksek fiyatlı ürünleri taksit ile alma avantajından faydalanmak için kredi kullanabilmektedirler. Her ne amaçla olursa olsun, bankalar bu kredileri vermeden önce bazı ön araştırmalar yapmaktadır. Kredi alacak kişinin aldığı borcu ödeyebilecek gücünün olup olmadığına, daha önceki ödeme alışkanlıklarına ya da borcunu ödeyemediği durumlarda el konulabilecek taşınmazlara sahip olup olmadığına varıncaya kadar bir inceleme yapılmaktadır. Bu incelemelerin neticesinde eğer bir olumsuzluk görünmezse, bireyler kredilerini rahatlıkla kullanabilmektedir.

En Önemli Etken Kredi Notu

Bankaların kredi almak isteyen kişiler hakkında bilgi edinmek için ilk baktıkları şey, kredi notlarıdır. Kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından, bireyin tüm bankalarda bulunan banka hesaplarının, kredi kartlarının, kredili ürünlerinin bir araya toplanıp analiz edilmesi neticesinde ortaya çıkan bir puanlama sistemidir. Bu sistemde kişilerin düzenli ödeme alışkanlığına sahip olup olmadığına bakılır. Eğer kredi almak isteyen kişi, kredi kartını zamanında ve eksiksiz ödemişse, daha önceki kredilerde herhangi bir sorun çıkarmadan ödemişse, gecikme ya da takip gibi durumlara düşmemişse genellikle yüksek bir kredi notuna sahip olacaktır. Ne kadar kredi alabileceğinizi merak ediyorsanız, sıklıkla kullandığınız bir bankaya kredi başvurusunda bulunarak öğrenebilirsiniz.

Düzenli Gelire Sahip Olanlar Avantajlı

Bankalar, kredi verecekleri zaman kazanacakları parayı değil; verdikleri anaparayı geri alabilmeyi düşünürler. Bu yüzden de kredi başvurusunda bulunan kişilerin düzenli gelir sahibi olmasına dikkat etmektedirler. Kredi notu yüksek olsa bile, düzenli bir gelire sahip olmayan kişiler ya kredi alamazlar, ya da çok düşük miktarlarda kredi alabilirler. Örneğin aynı kredi notuna sahip olan iki kişiden birisi 5.000 TL maaş alıyor olsa; diğerinin de sabit bir geliri bulunmasa, maaşı olanın kredi alabilme ihtimali daha yüksektir. Alınabilecek kredinin miktarı da maaşa göre belirlenmektedir. Örneğin 3.000 TL maaş alan bir kişi ile 10.000 TL maaş alan bir kişi, aynı miktarda kredi kullanamamaktadır. Kredi başvurusuna giderken yanınızda bir gelir belgenizin olması, işlerinizin daha yolunda yürümesine neden olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu