Banka - KrediBanka Bilgi

KYK Kredisi İptal Edilir Mi? KYK Kredi İptali

Türkiye’de eğitime yönelik pek çok devlet desteği bulunmaktadır. İlköğretimden liseye kadar olan süreçte ücretsiz kitap eğitimi, sınavlar karşılığında başarılı öğrencilere burs desteği, ihtiyaçlı ailelerin çocuklarına devlet kurumlarında ücretsiz barına ve yemek desteği bunlardan bazılarıdır. Bunların yanı sıra, üniversite öğrencilerine sunulan destekler de bulunmaktadır. Bunların başında özel yurtların dörtte bir fiyatına kalabilecekleri uygunlukta yurtlar, öğrenim bursları ve öğrenim kredileri gelmektedir.

Öğrenim bursu, devlet tarafından yapılan araştırmalar neticesinde ailesinin maddi durumunun yetersiz olduğuna kanaat getirilen kişilere ücretsiz olarak verilen aylık ödemelerdir. Öğrenim kredisi ise isteyen her üniversite öğrencisinin alabileceği ve mezuniyetten 2 yıl sonra taksitle ödenmesi gereken bir eğitim destek ürünüdür.

KYK Kredisi Silinecek Mi?

KYK Kredisi İptal Edilir Mi?

KYK başvuruları hem yurtlar için, hem de burslar için tercihler sonuçlandıktan hemen sonraki dönemde yapılmaktadır. Sonuçları ise genellikle okulun açıldığı ilk ayda açıklanmaktadır. Burs başvurusunda bulunduğu halde burs çıkmayan öğrencilere ise kredi çıkmaktadır. Ancak öğrenciler krediyi kabul etmeyerek geri çevirme hakkına sahiptir.

Esasında bursu geri çevirmek de mümkündür ancak kimse karşılıksız parayı iade etmek istemeyecektir. Kredi almak istemeyen öğrenciler, krediyi reddetmek için e devlet üzerinden Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’ne bir dilekçe yazarak iptal başvurusunda bulunabilmektedir. Bu yöntemin dışında kredi iptali için herhangi bir yol bulunmamaktadır. Kredi iptali yapan kişiler, sonraki yıllarda yeniden burs başvurusu yapabilmektedir.

İptal Edilen Kredi Yeniden Alınabilir Mi?

Dilekçe ile kredi iptaline başvurulduğu zaman, yaklaşık olarak bir hafta içerisinde iptal işlemi gerçekleşmektedir. Ancak bireyler sonraki süreçte paraya ihtiyaç duyduklarında, krediyi yeniden alabilmektedir. Bunun için de yine e devlet üzerinden Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’ne dilekçe ile başvuru yapılması gereklidir.

Öğrenci, kredisinin başlatılmasını istediği aydan itibaren mezun oluncaya kadar düzenli olarak kredi almaya devam eder. Ancak almadığı önceki dönem kredilerini toplu olarak talep edemez. Alınmayan kısım için herhangi bir geri ödeme de söz konusu değildir. Ayrıca bireyler isterse sonraki yıllarda yeniden başvuruda bulunup, burs çıkması için şanslarını deneyebilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu