Banka - KrediBanka Bilgi

KYK Kredi Borcumu Ödemezsem Ne Olur?

KYK borcumu ödemezsem ne olur diye merak eden öğrenciler ve mezunları için KYK borçları hakkında 2021 güncel gelişmeleri derledik.

Çoğu öğrenci, öğrencilik dönemlerinin masraflarını karşılamak için ailesinden aldığı paranın dışında, ek para kaynaklarına ihtiyaç duymaktadır. Bazı öğrenciler part-time çalışarak bu durumun üstesinden gelmeye çalışsa da, iş bulmak ya da çalışmak herkes açısından kolay olmamaktadır. Bu durumda da devlet tarafından öğrencilere sunulan öğrenim kredisi ve öğrenim bursları devreye girmektedir. Öğrenim bursu, ihtiyaçlı olduğu tespit edilen öğrencilere karşılıksız olarak verilen bir ödemedir. Öğrenim kredisi ise öğrenim bittikten 2 yıl sonra ödenmeye başlanması koşulu ile öğrencilere aylık ödenen bir kredi ürünüdür. Öğrenim kredisinin adı kredi olsa da üzerine enflasyon farkı dışında herhangi bir faiz yükü eklenmemektedir.

KYK Kredisi Silinecek Mi?

Ödenmeyen Borçlara Gecikme Zammı

KYK tarafından öğrencilere verilen öğrenim kredilerinin, öğrenim bittikten 2 yıl sonra ödenmeye başlanması gerekmektedir. Kredi ödemeleri, alındığı zamanki miktarlarda taksitlerle ödenmektedir. Bu taksitlerin üzerine sadece enflasyon farkı kadar küçük bir artış eklenmektedir. Ancak 2 yıl sonra borçları ödenmesi gereken zamanda ödemedikleri takdirde, farklı prosedürler uygulanmaktadır. Gecikmenin meydana geldiği ilk yıl boyunca kredi miktarına %1,40 oranında gecikme zammı eklenir. Ayrıca borcun bu 1 yıllık kısmı vergi dairesine devredilmektedir. Bu yıl içinde herhangi bir ödeme olmadığı takdirde borç aynı oranda gecikme zammı eklenerek tamamıyla vergi dairesine devredilmektedir. Vergi dairesinin belirttiği süre içerisinde yine ödeme işlemi gerçekleştirilmezse, icra takibi başlatılmaktadır.

Erken Ödeyene İndirim

KYK kredi borcunu geç ödeyenlere yaptırımlar olduğu gibi, erken ödeyenlere de bazı avantajlar sunulmaktadır. Mezuniyet gerçekleştikten sonraki ilk yıl içerisinde KYK kredi borcunu ödemek isteyenlere, borcun tamamı üzerinden %30 indirim yapılmaktadır. Bu da oldukça ciddi bir rakama tekabül etmektedir. Bunun yanı sıra ikinci yıl içerisinde ödemek isteyenlere de %20 oranında indirim uygulanmaktadır. Kendilerine verilmiş olan 2 yıllık normal süre ile birlikte ödemeye başlayanlar ise herhangi bir indirimden faydalanamamaktadır. Erken ödemenin sağlamış olduğu avantajlardan faydalanan öğrenciler, 4 yıl boyunca aldıkları kredinin neredeyse 1 yılından muaf olmuş sayılmaktadır. Kredi erken ödeme başvuruları, öğrencinin kredi aldığı banka üzerinden yapılmaktadır.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. kyk borcu ile ilgili evlenince düstüğü söyleniyordu o şehir efsanesi miydi gercek mi suan guncel mi ?

  2. Umarım bir an önce kyk ile ilgili bir yapılandırma gelir.Korona virüsü öncesi mecliste kyk borcunun yapılandırma konusu soru önergesi olarak gündemdeydi.Son durum nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu