Banka - Kredi

Kredinin Üstüne Kredi Çekilir Mi?

Aynı anda bir çok kredi çekilebilir mi?

Krediniz devam ederken yeni bir kredi çekilebilir mi? Aynı anda birden çok kredi başvurusu yapılabilir mi? İkinci kez kredi çekmeden bilmeniz gerekenler.

İhtiyaçlarımızı karşılamak, ev veya araba almak için bankalar tarafından sunulan kredilere başvuruda bulunursunuz. Bu sayede nakit ihtiyacınız karşılanmış olur. Ancak ekonomik dengesizlikler, değişen hayat şartlarınız nedeniyle bu süreç devam ederken tekrar nakit ihtiyacına gerek duyabilirsiniz.

Bu durumda gene ilk başvuracağınız nokta bankalar olacaktır. Tabi herkes ikinci kez bir bankanın bir kredi devam ederken size nakit verip vermeyeceğidir. Bankalar bu konuda çok da çekimser değildir. Doğru bir ödeme siciliniz, kredi notunuz varsa ve sizin için belirlenen kredi limitini doldurmadıysanız ikinci kez size kredi verirler. Tabi bunun için sizlerin onlara karşı olan sorumluluklarınızı yerine getiriyor olmanız gerekiyor.

İkinci Kez Kredi Çekerken Dikkat Edilen Hususlar

İkinci kez kredi çekmek isteyenler farklı ihtiyaçlarına cevap bulmak isterler. Bazıları eski kredisi sıfırlamak, yeni krediyle hem elinde nakit olmasını hem de borcunu baştan yapılandırmayı isteyebilirler. Bankalar bunun için sizin kredi notunuza bakarlar.

Kredi notu adeta bankaların gözünde sizin bir karnenizdir. Size gelecek dönemler için güvenilip güvenilmeyeceğini gösteren bir karnedir. Geçmişte kredi ödemeleriniz, kredi kartı ödemeleriniz, çek ve senet ödemeleriniz gibi durumlar bu notu oluşturur. Notunuzda sürekli bir yükseliş eğrisi varsa bu sizin ikinci kez başvurduğunuz krediyi almanız anlamına gelir.

Dikkat edilecek bir başka noktada aylık gelir miktarınızdır. İlk çektiğiniz krediyle ikinci çekeceğiniz kredinin taksitlerini ödeyecek seviyede gelirinizin olup olmadığı merak edilecektir. Bunu sizden istenilecek evraklarla ispat etmeniz istenecektir. Maaş bordrosu, kira geliri veya farklı bir gelir kaynağı bunun için istenebilir.

Kredinin Üzerine Kredi Neden Çekilir?

İnsanlar farklı dönemlerde farklı ihtiyaçlara sahip olabilirler. Kimisi işini büyütmek ister, kimisi gördüğün bir fırsatı düzeltmek ister kimileri de ekonomik düşüşünü durdurmak ister. Tüm bunlara cevap olarak başvurulacak yer bankaların sunduğu kredilerdir. Ancak bir kez kredi çektiyseniz ve ikinci kez başvuru yapacaksanız durum biraz daha içinden çıkılmaz hale gelebilir.

Öncelikle ikinci kez çekeceğiniz kredinin miktarı önemlidir. Bu miktarın sizin ihtiyaçlarını karşılayacağından ve diğer krediyi öderken zorluk çekmeyeceğinizden emin olmalısınız. Güzel bir hayalin pelinde atılan bir adım sizi uçurumdan aşağı sürüklememelidir. Doğru finansal planlama ile ikinci kredi çekmekte herhangi bir mahsur yoktur.

Kredinin Üstüne Kredi Veren Bankalar Neye Dikkat Eder?

Bankalar müşterilerini kontrol ettikten sonra onların ikinci kez krediye başvurmalarına olumlu cevap verirler. Tabi bunun için sizinle ilgili bazı bilgileri kontrol etmek isterler.

İlk çekilen krediyi ne kadar ödediğinize, öderken aksama olup olmadığına bakılır. Kalan kredi miktarı da bakılacak bir noktadır. Bankanın sizin için belirlediği kredi limitini ikinci alacağınız krediyle geçip geçmediğiniz kontrol edilir. Ya kredi üstüne kredi başvurunuz reddedilir ya da alabileceğiniz kredi miktarı size iletilir.

Bankalar bu şekilde başvuru yapanlara farklı teklifler sunabiliyor. Örneğin ikinci kredinizle öncelikle ilk kredinizi ödemek istediğiniz söylemeniz halinde daha düşük faiz oranıyla bilgi verilecektir. Ama her şeyden öte kredi notunuz yüksek, sürekli bir para döngüsüne sahipseniz sizin için fazla sorgulama yapılmadan istediğiniz kredi size sağlanacaktır. Hatta birçok banka daha düşük oranlarla müşterilerine birden fazla kredi kullandırmayı dahi teklif etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu