Banka - KrediBanka Bilgi

Kredi Sicil Nasıl Temizlenir? Kredi Sicili Düzeltme Dilekçesi

Bankalarla işlem yapan herkesin bir sicili vardır. Bu sicil onlara olan güveni sağlanmasına ve günün birinde talep edilen kredi kartı veya kredinin verilebildiğini öğrenilmesi açısından önemlidir. Bir kez dahi para çekmiş olsanız dahi bu sicil oluşturulur.

Kredi sicili kredi taksitlerinin gününde yada tam yatırılmaması, kredi kartı ödemelerinin yapılmaması, çek ve senet ödemelerinde ki aksamalar nedeniyle bozulabilir. Bu bozulma ilerleyen süreçte bankalarla olan ilişkilerinizi olumsuz etkilemesi açısından önemlidir. Sizin yapmanız gereken bu sicili düzeltmek için doğru adımları atmak olacaktır.

Kredi Sicili Neden Bozulur?

Kredi siciliniz bozulması çok basittir. En bilinen örneği kredi kartı ekstre ödemesini 90 gün boyunca geciktirdikten sonra takip sürecine girmektir. Hatta bu borcu hiç ödemeyip hapis cezası ile yüzleşirseniz bu sicil daha da bozulacaktır.

KKB yani Kredi Kayıt Bürosu bu noktada sizin yaptığınız yanlışı fark edecek ve bunu kayıt altına alacaktır. Borcunuzu sıfırladıktan sonra tekrar olmasa dahi bu durum 5 sene boyunca karşınıza çıkmaya devam edecektir. Bu durum nedeniyle kredi kartı, kredi gibi başvurularınız bankalar tarafından kabul edilmeyecektir. Bunun içinde kredi sicilinizi düzeltmeniz gerekiyor. Bunun içinde izlenmesi gereken bir yol vardır.

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Kredi sicilinizin temizlenmesi için yapmanız gereken ilk adım bunun bozulmasını engellemek olacaktır. Bunun için bankalar tarafından sunulan diğer finansmanları değerlendirebilir ya da yakın çevrenizden borç alabilirsiniz. Eğer bir kez hata yaptıysanız 5 yıl boyunca beklemeniz gerekiyor. Bu süre boyunca ikinci kez bir hata yapmamanız gerekiyor.

Bu süre dolduğunda hatanız artık sizin karşınıza çıkmayacaktır. Ancak bu uzun süre boyunca yapacağınız birçok şeyde sizin olumsuz bir hatanız olarak her araştırmada karşınıza çıkmaya devam edecektir.

Kredi Sicili ile Kredi Notunun Arasında ki Farklar

İnsanlar kredi sicili ile kredi notunu birbirine karıştırabilmektedir. Ancak bu ikisi arasında kapsam ve işleyiş bakımından farklılıklar vardır. Bu farklılıkları bilmek olayı daha iyi anlamamıza yardımcı olacaktır. Kısaca maddeler ile bu farklarını yazalım.

  • Kredi notu; finansal geçmişinize göre aylık olarak değişen bir sayısal değerken, kredi siciliniz finansal geçmişinizin tamamını içine alan bir veri kaynağıdır.
  • Kredi notu, finansal tüm hareketlere göre aylık olarak yükselir veya düşebilir, kredi siciliyse bir hatanın beş yıl boyunca silinmediği bir yerdir.

Kredi Sicili Düzeltme Dilekçesi

Kredi sicilinizin düzelmesi için uzun bir süre beklemek istemiyorsanız geride kalan süreyi de göz önüne alarak banka üzerinden bu kara lekenin silinmesini hızlandırmak için direkt olarak merkez bankasına bir dilekçe gönderebilirsiniz. Bu sayede sicilinizde olan o bozuk detayın ortadan kaldırılmasını sağlayabilirsiniz.

Tabi bunu kendiniz yapabileceğiniz gibi isterseniz banka ile görüşerek KKB’ye sizin adınıza bir yazı yazmalarını da isteyebilirsiniz. Bu sayede geçmişinizde bulunan o hata artık karşınıza çıkmayacak demektir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu