Banka - Kredi

Kredi Risk Raporu Nedir? Kredi Risk Raporu Nereden Alınır?

Nakit ihtiyacınızı gidermek için bankalara kredi için başvurduğunuzda sizlerden istedikleri bazı evraklar vardır. Bu evraklardan birisi de kredi risk raporudur. Bu istenilen evrak KKB tarafından hazırlanarak insanlara sunulmaktadır.

Bu evrakla amaçlanan verilecek kredide veya ticarette son yıllarda yapmış olduğu işlemlerde doğru işler yapıp yapmadığını görmenize yardımcı olur. Bu raporu bankalar isteyebileceği gibi siz ticaret yaparken karşınızda ki insandan isteyebilirsiniz. Bu sayede karşınızda ki alıcının ödemelerinde bir sorun olup olmadığını görebilir ve ona göre hareket edebilirsiniz.

Kredi Risk Raporu Nedir?

Kredi risk raporu, Kredi Kayıt Bürosu tarafından özel olarak hazırlanan bir rapordur. 2013 yılında yapılan düzenlemeler ile tüm bireylerin bankacılık işlemleri tek bir havuzda toplanmaya başladı. Kredi ödemeleri, çek, senet ödemeleri, eksi hesap akışları ve kredi kartı ödemelerinin tamamı bu havuzun içerisinde toplanarak size bir not verilmeye başladı.

Basit olarak kullanılan kredi notudur, kapsamlı olanı ise kredi risk raporudur. Bu rapora bakarak evinizi satabilir, dükkanınızı kiraya verebilir veya başka bir ticaret yapabilirsiniz. Bankalar bunu insanlardan isteyerek ne kadar düzenli ödeme yaptıklarını, istedikleri miktarı ödeme gücünün olup olmadığı gibi sonuçlara bakabilir. Ticarette sorun yaşamamak için bu rapor herkes tarafından istenmeli ve doğru şekilde yorumlanarak kullanılmalıdır.

Kredi Risk Raporu Nereden Alınır?

Kredi risk raporunu çalıştığınız bankaya şahsi müracaatta bulunarak alabilirsiniz. İsteyenler başvurularını Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’ne de yapabilirler. Bu başvuru e-mail yoluyla ya da posta yoluyla yapılabilir. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra size istediğiniz rapor kısa sürede gönderilecektir. Farklı risk raporları vardır. Bu raporlardan istediğiniz alarak ona göre işlem yaptırmanız tavsiye edilir.

 • Çek Raporu
 • Protestolu Senet Raporu
 • Kredi Risk, Kredi Limit Raporu
 • Negatif Nitelikli Bireysel Krediler Raporu

Bu raporların hepsi farklı açıdan sizleri anlatması açısından önemlidir. O nedenle doğru raporu isteyerek kullanmanız önemli olacaktır.

Kredi Risk Raporu Ne İşe Yarar?

Kredi risk raporu doğru kullanıldığı noktada kişinin ekonomik durumunu net bir şekilde anlaşılmasına yardımcı olur. Çünkü raporda o kişiye ait tüm çekler, ödemeleri yapılanlar ve ödemesi bekleyenler oranlanmaktadır. Bu oranda eğer ödemeleri son dönemde yığılmışsa sizin açınızdan riskli olabilir. Ama uzun süredir aynı düzlükte bir sonuç çıkıyorsa risk seviyesi düşüktür.

Kapasitenizin üzerinde bir ticaret yapacaksanız ve karşınızda ki kişiyi tanımıyorsanız bu raporu isteyebilirsiniz. Bu rapora bakarak size karşı doğru söyleyip söylemediğine karar vermeniz daha kolay olacaktır. İnsanlar genellikle bu tür durumlarda kendilerini olumsuz bir şekilde görmeyi tercih etmedikleri için bu evrak sizin için daha doğru kararı vermenize yardımcı olacaktır.

İlgili Makaleler

9 Yorum

 1. kredi risk raporunu nereden nasıl alacağım hakkında bir fikrim yoktu bu makaleyi okuduktan sonra anladım teşekkürler

 2. Merhabalar Kredi risk raporu hakkında bir sunumum olacaktı pek bir bilgim yoktu bu yazı sayesinde öğrendim teşekkürler

 3. Banka ve sigortacılık mezunu olunca bunlarin hepsini biliyorum ama diğer insanlar bankacılık konusunda bilgisi olmadığından yararlı makale olmuş. Kredi veya kredi karti alacaklarin Kredi risk raporunun her zaman yüksek tutması gerekiyor.

 4. Kredi risk raporu hakkında pek fikrim yoktu. Baya siteye girdim çıktım ama en detaylısını buldum. Burdan öğrendikten sonra iş yapacagım kişinin risk raporuna baktırdım. çıkan raporda olan sıkıntıları görünce vazgeçtim.

 5. Merhaba bu konuda pek bir bilgim yoktu Baya siteye girdim çıktım ama en detaylısını buldum tebrikler bence çok guzel bir makale olmuş insanları böyle konularda bilgilendirmek çok iyi bir fikir

 6. Kredi risk raporu hakkında pek fikrim yoktu. Baya siteye girdim çıktım ama en detaylısını buldum. Burdan öğrendikten sonra kendi risk tablom hakkında detaylı bilgi almış oldum tesekkurler

 7. Kredi risk raporundan bilgim yoktu ama siteye girip çıktıkça detayını anladim ve en detaylisini buldum birlikte iş yapacağım kişinin risk raporuna baktirdim işlem akışı muazzam yani kolay akışkan diyebilirim

 8. Kredi risk raporu hakkında pek fikrim yoktu. Baya siteye girdim çıktım ama en detaylısını buldum. Burdan öğrendikten sonra iş yapacagım kişinin risk raporuna baktırdım. çıkan raporda olan sıkıntıları görünce vazgeçtim.”

 9. Kredi risk raporu hakkinda hic bir fikrim.yokken çok büyük bilgilerin sahibi oldum aydınlattığınız için çok teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu