Banka - Kredi

Kredi Notu Yükseltmenin Yolları Nelerdir?

Kredi notu - puanı nasıl yükseltilir?

Kredi Notu Yükseltme

İnsanların yatırım yapmak istediklerinde veya aniden paraya ihtiyaç duydukları an hâlihazırda para bulamadıklarında bankalardan kredi çekmek isterler. bu nedenle kredi çekmek isteyenlerin kredi notlarının orta ya da iyi seviyelerde olması gerekir.  Kredi notu düşük olan bireyler kredi çekerken zorlanabilirler veya başvuruları reddedilebilir.

Böyle bir olumsuzluk yaşamak istemeyen kişiler kredi notlarını yükseltmek için bazı hamlelerde bulunarak iyi bir seviyeye geçebilirler. Kredi notlarının kayıtlarını tutan KKB ve TBB kurumları kişilerin yapmış olduğu düzenli borç ödeme durumları, kişilerin bankalar ile olan ilişkileri, kullanılan kredi kartları ve limitleri düzenli bir şekilde kayıt altında tutulur. Bu işlemlere bakılarak kişilere kredi notu verilir.

Kredi Notu Yükseltmenin Yolları

Kredi notunun iyi olması müşteriler için her zaman avantajlı bir durumdur. Çünkü çekilmek istenen yeni kredileri kolaylaştıracaktır. Kredi notunu yüksek tutmanın bazı püf noktaları bulunur. Öncelikle yapılması gereken en doğru hamle kişilerin var olan tüm borçlarını kısa sürede kapatmaları gerekir. Çünkü dikkat edilen husus borçların ve faturaların düzenli bir şekilde ödenmesi olacaktır.

Kredi notu için bir diğer seçenek ise düşük limitli kredi kartı kullanmak çoğu zaman daha faydalı olacaktır. Bazen bilinçsizce yapılan kredi kartı alışverişleri ödemelerde sorun oluşturabilir. Oysa düşük limitli kartlar yapacağınız alışverişlerde sizlere bir sınır koyacağından daha dikkatli davranmak zorunda kalabilirsiniz. Kullanılan kredi kartı borçlarının zamanında ödenmesi ve tüm borcun ödenmesi gerekir. Sadece asgari tutarını yatırmak kredi notunuzu yükseltmez. Bunun dışında bankalardan çekeceğiniz kredileri düşük miktarlarda çekmek sizler için daha iyi olacağından kredi notunuzu yükseltir.

Kredi Notu Hesaplama Kredi Notu Nasıl Hesaplanır? Tıklayınız.

Kredi Notunun Düşük Olmasının Dezavantajları

Her banka kullanıcısının bir kredi notu bulunur. Kredi notu BBK tarafından yapıldığında kredi çekmek için gittiğiniz banka sizin buradan kredi notunuzu isteyecektir. Kredi notunuzun yüksek olması büyük bir avantaj iken notun düşük olması dezavantajdır.

Böyle bir durumda banka sizlere kredi çekme imkânı sağlamayacaktır. Çünkü bankalar günümüzde kişilere kredi verirken temel kıstasları kredi notlarıdır. Bu nedenle kredi notunuzun düşük olması sizi başka teminat seçenekleri ile bankaya yeniden başvurmanızı gerektirebilir.

Kredibilite Nedir? Nasıl Hesaplanır?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu