Banka - Kredi

Kredi Notu Nedir? Nasıl Öğrenilir?

Kredi notu nedir, Findeks nedir?

Kredi notu nedir? Kredi notu neye göre belirlenir ve en önemli kriterleri nelerdir? Kredi puanının yüksek olması için nelere dikkat etmelisiniz? 2021 Güncel bilgilerle yazdık.

Kredi Notu Nedir?

Nakite ihtiyaç duyan kişi ve kurumlar bankalardan kredi talebinde bulunmaktadır. Birçok banka arasından en uygun şartlarda kredi veren bankayı araştırıp nakit ihtiyacını karşılamak isterler. Müşteriler en uygun bankayı araştırırken, bankalar da başvurular arasından en güvenilir olan müşterilerin kredisini onaylamaktadır. Banka kendisini garantiye almak için ödemelerini düzenli yapacak olan kişi veya kurumlara kredi vermektedir.

Bu nedenle bazı araştırmalar yaparak başvuru yapan müşterinin güvenilirliğini tespit etmektedir. Bu araştırmalardan biri de müşterinin kredi notunun belirlenmesidir.

Kredi Notu Neye Göre Belirlenir?

Kredi notunun oluşması için kişinin kredili ürün kullanmış olması gerekir. Kredili mevduat hesabı olan, kredi kullanmış olan veya kredi kullanmış birine kefil olan kişilerin kredi puanı oluşturulur. Kişi daha önce hiç kredi kullanmamışsa veya kredi kartı geçmişi yoksa bu kişinin kredi notunun sıfır olduğu anlamına gelir. Kredi notunun sıfır olması kişinin hiç bir banka ile ilişkisi olmadığı için olumlu bir durum değildir. Banka sizi tanımak için kredi notunuzu inceler. Kredi notunuz sıfırsa banka sizi tanıyamayacağı için başvurunuzu onaylamak istemeyebilir.

Başvuru yapan kişilerin kredi puanı belirlenirken bir takım kriterler göz önüne alınmaktadır.

  • Kişilerin diğer bankalarla durumu analiz edilir.
  • Önceki dönemlerde kullanılan kredilerin ne derecede düzenli ödendiği belirlenir.
  • Kişinin kredi kartı ödemelerini ne kadar düzenli ödediği belirlenir.
  • Ne sıklıkta kredi başvurusunda bulunduğu incelenir.
  • Ne sıklıkta kredi kullandığına bakılır.
  • Gelir gider durumu incelenir.

Bu incelemeler yapıldıktan sonra kişinin kredi notu belirlenir ve kredinin onay kararı verilir.

Kredibilite Nedir? Öğrenmek için yazımızı okuyun.

Kredi Notunun Yüksek Olması İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Nakite ihtiyaç duyduğunuzda olumlu cevap alabilmeniz için kredi notunuzu düşürmemeye dikkat etmeniz gerekir. Kredi notunuzu yüksek tutmanız için, kredi kartı ödemelerini düzenli yapılmasına özen göstermek mümkün olduğunca asgari tutarın üzerinde ve vaktinde ödeme yapmak gerekir. Çok sık kredi başvurusunda bulunulmamalıdır.

Gelir gider dengesine dikkat etmek gerekmektedir. Bu kriterlere dikkat eden kişilerin kredi notu yüksek olacağından kredi talepleri bankalar tarafından olumlu sonuçlanmaktadır. Kredi notu müşteriyi; en riskli, orta riskli, az riskli, iyi ve çok iyi olarak değerlendirmektedir.

Kredi Notu Hesaplama yazımızdan bir bölüm sizi bilgilendirebilir:

Kredi notları hesaplanırken bazı esas ölçüler temele alınarak hesaplamalar yapılır. Kredi notunu hesaplama KKB’ ye bağlı olan Findeks tarafından oluşturulur. Analiz işlemleri sırasında ele alınacak kıstasların alacağı her bir puana göre kişiye kredi notu hesaplaması yapılır. Bu kıstasların büyük çoğunluğu ise kişilerin borçlarını düzenli ödemesi esas alınarak yapılır. Borçların aksamadan zamanında ödenmesi kredi notu açısından büyük bir fırsattır. https://kredibilite.net/kredi-notu-hesaplama-2020/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu