Banka - Kredi

Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi notunuz düşük mü çıkıyor, sebebini bilmiyorsanız bu yazımızda nedenini öğrenebilirsiniz. Kredi notunuzu düşürmemek için neler yapılmalı? Kredi Notu, Kredi Kayıt Bürosu tarafından kullanılan ve bankaların alt yapısını kullanan bir planlama sistemidir. Kişi ve kurumların gelir durumlarını, kişilerin bankalar veya finans kuruluşlarına yapmış oldukları ödemelerini gösteren ve bunları bir puanlama sistemiyle analiz eden, her bir birey için birer birer kayıt yapan sistemdir. Bankaların, müşterilerine kredi vermeden önce, müşterilerinin hakkında bilgi edinmesi için ilk olarak baktıkları veri sistemi olan findeks kredi notu, alınacak olan kredinin tutarını belirleyen en önemli etkendir.

Kredi Notu Hangi Durumlarda Düşer?

Kişilerin bankalardan kullandığı kredilerin veya kredi kartlarının ödemelerinin düzenli olarak yapılmamasından, ödeme dengesinde ki bozukluktan kaynaklanan bir durumdur. Kişiler kredi notunun düşmemesi için bankalara düzenli olarak ödeme yapmak zorundadır. Yapacakları her ödeme için, aylık gelir düzeylerini dikkate almaları kişilerin yararına olacaktır. Yapılmayan her ödeme sonucunda Merkez Bankası veri tabanına yansıtılan grafikler ile kredi notunun düşüşü, kişilerin daha sonra kullanacakları kredi veya kredi kartları için dezavantaj oluşturacaktır. Kredi notunun 0’a yaklaştığı her dakika, kişilerin Kara Liste’ye bir adım daha yakın olduğunu göstermektedir.

kredi notu artırma
kredi notu artırma

Önemli Yazı – Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Findeks Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Findeks kredi notunu öğrenmek için findeks internet sitesinin kişilere sunduğu sisteme giriş yapmak gerekmektedir. Sisteme giriş yaptıktan sonra menüde ki bilgilerden yola çıkarak, kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Findeks internet sitesi üzerinden kredi puanınızı öğrenmek için ilk girişte sadece KDV ücretini ödemeniz yeterli olacaktır. Daha sonra ki girişler de KDV dahil 7.5 TL ile ücretlendirileceksiniz. Kredi notunu öğrenmenin bir diğer yolu da, bankaların şubelerinden bireysel olarak belirlenmiş bir ücret ödeyerek öğrenmektir. İnsanların en merak ettiği sorulardan birisi olan kredi notu en az kaç olmalı konusuna gelir isek, bankaların birbirinden farklı bir şekilde yürüttüğü sisteme göre bankalar, birbirine benzemeyen ve birbirinden farklı olan kredi puanları istemektedirler. Kredi notunun öğrenilmesinin avantajları, daha sonra kullanmak isteyebileceğiniz herhangi bir banka kredisi için, yeterli olacak kredi puanına ulaşmak, Kara Listede isminizin bulunmasını önlemek ve icra gibi hukuki işlemlerin gerçekleşmesini engellemektir. Bunun için her birey ödemelerini, aylık gelir dengesine uygun bir biçimde ayarlamalıdır.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu