Banka - Kredi

Kredi Notu Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kredi notu nasıl hesaplanır? Bankalar neye göre kredi veriyor?

Kredi notu hesaplama nasıl yapılır? Kredi notu belirlenirken hangi kriterler incelenir? 2021 Yılı kredi puanınızı öğrenmek ve yükseltmek için neler yapmalısınız?

Kredi notu kişilerin bankalar ile olan ilişkileri, yani kredi kartı kullanma, kredi borçlarının ödeme şekli, kullanılan kredi kart limitlerinin Kredi Kayıt Bürosu tarafından analiz edilerek ortaya çıkan puana verilen isimdir. Bu notlar kişiye özel bir şekilde belirlenir. kredi notunun iyi olması çok önemlidir. çünkü yeni kullanılacak kredi başvuru taleplerinde önemli bir ölçüt olacaktır.

Kredi Notu Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kredi notları hesaplanırken bazı esas ölçüler temele alınarak hesaplamalar yapılır. Kredi notunu hesaplama KKB’ ye bağlı olan Findeks tarafından oluşturulur. Analiz işlemleri sırasında ele alınacak kıstasların alacağı her bir puana göre kişiye kredi notu hesaplaması yapılır. Bu kıstasların büyük çoğunluğu ise kişilerin borçlarını düzenli ödemesi esas alınarak yapılır. Borçların aksamadan zamanında ödenmesi kredi notu açısından büyük bir fırsattır.

Kredi Notu Hesaplama
Kredi Notu Hesaplama

İdeal Kredi Notu Nasıl Olmalı?

Kredi notunun yüksek olası büyük bir avantajdır. Çünkü iyi bir aralıkta olan bireyler bu kredi not oranları ile yeniden kredi başvurularında bulunması gerekir. Fakat her bankanın şartları ve belirledikleri kıstaslar birbirinden farklı olduğu için kredi notunun en iyi aralıklarından biri olan 1.500 üzerinde olması büyük bir avantajdır. Kredi notu düşük olanların için yapması gereken bazı işlemler gerekebilir. Bu nedenle kredi çekecek olanların esnek davranan bazı bankaları araştırması gerekecektir. Bunun dışında kredi çekmek için bir şeyleri teminat olarak göstermekte kredi çekmek için yeterli olabilir.

Hangi Bankalarda Hesabım Var? Nasıl Öğrenirim? Tıkla Yazımıza Git!

Kredi Notunun Yüksek Olmasının Faydaları

Günümüzde bankalar kredi verirken temel ölçütleri kredi notunun yüksek olmasıdır. Kredi notları KKB tarafından doğru bir şekilde analiz edilerek ortaya çıkar. Kredi notunun iyi olması kredi çekeceklerin bazı bankalarda daha ayrıcalıklı hale gelmesini sağlar. En önemli faydası kişi ile banka arasında kaliteli bir güven sistemi olacağından düşük faiz oranları ve uzun süreli vade seçenekleri ile kredi çekmek mümkün olacaktır.

Bankanın sevdiği ve tercih ettiği müşteri potansiyeline ulaşılmış olacağından farklı hizmetler sunulmaya başlayacaktır. Banka ile müşteri arasında yapılacak işbirliği şartları müşterilerin lehine daha esnetilmiş olacaktır. banka tarafından kredi notu yüksek olan müşterilere kişiye özel ürün teklifleri yapılmaya başlayacaktır.

Bu yazımız zamanla güncellenecek ve bilgi dolu hale getirilecektir. Kredi notunun nasıl hesaplandığı konusunda bilgilendirmeler yer alacaktır.

Kredi notu hesaplama nasıl yapılır? Sorusunu yanıtladığımız ve genel olarak kredi puanına etki eden faktörleri listelediğimiz bu yazımızı beğendiyeniz, Kredibilite hakkındaki yazımız da ilginizi çekebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu