Banka - Kredi

Kredi Kullanımında Sıkça Yapılan Hatalar

Kredi kullanımında sıkça yapılan hatalar, ilk kez kredi kullanacakların genellikle karşılaştığı ve sonradan fark ettiği sorunlardır. Kredi kullanımında nelere dikkat etmelisiniz?

Günümüzde kredi kullanma hemen her birey için zaruri bir ihtiyaç olmuş durumda. İnsanların çoğu nakit akışını kredi yöntemi ile çözmektedir. Konut, araç alımı ve ihtiyaçların karşılanması hususunda bunlara yetecek miktarda parayı kredi aracıyla tahsis etmektedirler. Peşin olarak tahsis ettikleri bu borcu taksitle ödeme kolaylığı sayesinde insanlara kredi kullanmak avantajlı bir durum gibi gelmektedir. Kredi kullanmak her ne kadar avantajlı bir durum olsa da kimi zamanlarda insanların başını ağrıtmaktadır. Özellikle ödeme gününde ödemesi yapılmayan kredi ödemeleri finansal sicili bozarken gelen faiz ile bütçeleri sarsmaktadır. Kredi kullanımı ödemesinden ziyade öncesinde de yapılan yanlışlar vardır. Yazımızda bu yanlışlara değinelim. 

Kredi Kullanımında Sıkça Oluşan Problemler

Kredi kullanmak birçok işimizi çözmek için basit ve kolay bir yöntemdir. Bu yönteme başvururken insanlarımız birçok hata yapmaktadır. Kredi kullanımında ödemelerinden ziyade alımı esnasında yapılan hatalar paranın maliyet durumunu artırmaktadır. İşte insanları kredi kullanırken yaptığı en büyük hatalar;

  • Bankalara arası karşılaştırma yapmamak; kredi kullanırken yapılan en sık hatadır. Oysa aldığı bankadan daha avantajlı kredi oranı veren bankalar vardır. Bu hataya düşmemek için bankaları karılaştırmak gerekir.
  • Kredi kullanımında ödeme kolaylığı olmasına rağmen geri ödemelerde kısa vade yapmakta sık yapılan bir hatadır. Kısa vade demek ödemelerin yüksek olacağı demektir.
  • Ekonomik hayatımızda en önemli husus kazandığımız kadar harcamaktır. Kredi kullanırken gelirinizin üzerinde ödeme beyanında bulunmakta yapılan hataların başında gelmektedir. 
  • Piyasada onlarca banka varken insanların alışık oldukları bankayı kullanmakta sık yapılan hataların başında gelmektedir. Oysa piyasada bulunan diğer bankalar sizin bankanızdan daha uygun oranla kredi vermektedir. 
  • Kredi kullanımında yapılan başka bir hatada birden çok kredi kullanmaktır. Kullanılan her kredinin ödeme gücünüzün üzerinde olduğunda sizi sıkıntıya sokacağını unutmayın.

İlk Defa Kredi Kullanan Kişiler Nelere Dikkat Etmeli?

Kredi kullanmak hayatınızı kolaylaştırdığı gibi kimi zamanda zorlaştırır. Her ne kadar elinize sıcak ve nakit para geçiyorsa da ödemeleri yapılamayan her kredi sizin için bir risktir. Kredi alırken mutlaka gelirinizi göz önünde bulundurun. Gelirinizin üzerinde bir borç yükü altına girdiğinizde sonunda ödeme gücünüz kalmaz ve içinden çıkılmaz bir borç batağına sürüklenirsiniz. Bu durumun oluşmaması için dikkatli davranmanız önemli olacaktır. 

Kaynak: https://www.vaynat.com/kredi-borcu-sorgulama-e-devlet-kredi-borc-ogrenme/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu