Banka - Kredi

Kredi Kartı Yasal Takip Süreci

Kredi kartı ne zaman yasal takibe düşer? Kredi Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Kredi kartı yasal takip süreci ne zaman başlar? Kredi kartı borcu nedeniyle banka icra gönderebilir mi? Borç ödendiğinde yasal takip süreci biter mi?

Günümüz insanlarının birçoğu daha kolay taşınabildiği için kredi kartı kullanmayı tercih ederler. Yapılan tüm harcamalarda kredi kartının kullanılması ile ödeme tarihlerinde yapılan harcamaların ücretleri toplu bir şekilde ödenir. Kredi kartı doğru kullanıldığı takdirde kullanıcılarına kolaylık sağlayan bir sistemdir. Fakat yapılan harcamaların borç ve asgari tutarlarının ödenmemesi durumunda borç dosyaları takibe düşer.

Kredi Kartı Yasal Takip

Böyle bir durumda kişiler hakkında yasal süreçler başlatılır. Ödenmeyen kredi kartı borçlarına karşı bankalar kullanıcılara sürekli uyarı mesajları göndererek onları ikaz eder. En azından borcunuzun asgari tutarını ödemeniz istenir. Bunu da yapmadığınız takdirde hem kredi notunuz düşecektir hem de hakkınızda bankalar tarafından idari ve yasal süreç başlatılacaktır.

Kredi Kartı Yasal Takip Süreci Nasıl Başlar?

Kredi kartı borcunu ödemeyen kişiler için yasal takip süreci başlar. Bu süreç yaptığınız harcamalar sonucu oluşan borçlar 3 ay boyunca ödenmediği takdirde yasal takip başlatılır. Bu durumun en olumsuz sonucu ise ödemediğiniz borçlarınızdan dolayı bankalar tarafından günlük faizler işlenmeye başlar. Yapılan bu faizler daha sonra insanların yüklü miktarlarda borçlarla karşılanmasına neden oluyor.

Böyle durumlarda yapılması gereken en doğru karar var olan borçların yeniden yapılandırılması işlemidir. Böylece borçlar yeniden ödenebilir durma geçer. Ayrıca düzenlenen yapılandırma işlemleri ile daha uygun faiz oranları ile borçlar ödenir.

Kredibilite Hesaplama Nasıl Yapılır? Bilgi için tıklayınız.

İcra Takip Ne Zaman Başlar?

Doğru kullanılmayan kredi kartları daha sonra büyük sorunlara neden oluyor. Bu nedenle kredi kartları ile yapılan alışverişlerde dikkatli davranmak ve bir sınır belirlemek gerekir. Aksi halde birçok olumsuz durum ile karşılaşılabilir. Bu konuda banka sürekli uyarı mesajları gönderse de daha sonra icra takibi başlatmak zorunda kalıyor.

İcra takibi borcunu yapılandırmayan ve ödemeyen kişilere yapılır. Burada önemli olan banka ile ortak bir anlaşma yoluna gitmenizdir. Bu yapılmadığı takdirde banka üzerinizde bulunan tüm malvarlıklarınıza el koyacaktır. Bunun dışında Merkez Bankası tarafından bu kişiler kara listeye alınacaklarından dolayı hem kredi notları düşecek hem de yeni kredi imkanlarından yararlanamayacaklardır. Fakat kişiler bu borçları kapatırlarsa 5 yıl sonra kara listeden çıkarılabilecek ve yeniden kredi seçeneklerinden yararlanabilecektir.

Korona ( Covid-19 ) virüsü sebebiyle şu günlerde Yasal Takip sürecinin işleyişi, süreler değişmiş olabilir. Güncel mevzuata, çıkan kanunlara bakmanızı tavsiye ediyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu