Banka - Kredi

Kredi Erken Kapatma Sigorta İadesi Nasıl Alınır?

Kredi erken kapatma sigorta iadesi için ne yapmalısınız? Kredi çekerken ödediğiniz sigorta tutarını 2021 yılında en kolay nasıl geri alabilirsiniz?

Konut, taşıt, iş yeri açma gibi noktalarda eksik olan paraları bankaların vermiş olduğu krediler ile tamamlamaya çalışır. Günümüzde kredi çekmek isteyenlerden zorunlu hayat sigortası isteniliyor. Böyle bir uygulamanın olmasının en önemli nedeni kredi çeken kişinin vefat etmesi durumunda kalan borç miktarının ölen kişinin yakınlarına sigorta şirketleri tarafından ödenmesi şeklinde gerçekleştirilir.

Kredi Erken Kapama Sigorta İadesi

Bankaların yaptırmış olduğu bu uygulamadan çoğu kişinin haberi bulunmadığından dolayı bu paraları talep edemiyorlar. Bankalarda bu konuda bilgi vermediklerinden dolayı bu paralar alınamıyor. Bu nedenle hayat sigortasının kişiler tarafından iyice araştırılması ve nasıl alınacağı konusunda bilgi edinmeleri gerekir.

Hayat Sigortası İadesi Nasıl Gerçekleşir?

Aldığı kredi borçlarını zamanından önce kapatan müşterilerin, ödedikleri sigorta primlerini geri talep etmeleri gerekir. Çünkü bu fazla primler talep edilmedikçe banka tarafından verilmez ve bankaya kalır. Bu primler hazırlanan dilekçeler ile geri alınır. Fakat kimi zaman bazı bankalar bu primleri büyük sorun haline getirerek vermek istemiyorlar. Bunun müşterilerin tüketici hakem heyetlerine başvurması gerekir. Burada alınan kararlar ile bankalar bu paraları ödemek zorundalar.

Primlerin ödenmesi ile ilgili kararlar Resmi Gazetede yer alıyor. Çünkü erken kapatılan kredi borçlarının yanında hayat sigortası ödemeleri de otomatik kapanmak zorundadır. Fakat bankalar bu konuda hassas davranmadıkları gibi kendi zararlarını düşünürler. Bu konuda tüm kredi kullanacakların yeterli bilgiye sahip olmaları ve kendine doğan hakları iyi bilmeliler.

Kredibilite Nedir? Kredibilite Ne Demektir? Tıklayın.

Hakem Heyetine Başvurmak

İnsanların bilinçsiz bir şekilde kredi kullanmaları hakem heyetlerinin iş yoğunluğunun artmasına neden olmuştur. Çünkü yapılan incelemeler gösteriyor ki insanlar gereksiz yere hayat poliçe sigortaları ödüyorlar. Hakem heyetleri il ve ilçelerin kaymakamlık bünyelerinde hizmet veren kuruluşlardır. Tüketicinin haklarını koruyan hakem heyetleri sigorta talepleri için de tüketiciden yana tavır takınıyorlar.

Hakem heyetine gelen bireyler talepleri doğrultusunda dilekçe hazırlamalar gerekecektir. Dilekçeler hakem heyeti tarafından karara bağlanır. Buradan alınan neticeler ile bankalara başvurulur. Ve sigorta primleri geri alınır. kredi kullanan kişilerin haklarını iyi bilmesi ve zamanından önce ödenen kredilere boş yere sigorta primleri ödemelerine gerek yoktur.

Kredi erken kapatma sigorta iadesi için sitemizde yer verdiğimiz bu içerik ile bankalara kredi çekme aşamasında ödediğiniz parayı nasıl geri alabileceğinizi anlattık. Sonraki yazılarımızda görüşmek üzere.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu