Banka - Kredi

Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekiyor?

Kredi çekmek için kaç ay sigortalı olarak bir iş yerinde çalışıyor olmanız gereklidir? Kredi başvurusu sırasında kredi notu veya gelir durumunun önemi nedir?

Kredi Çekmek için Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekiyor?

Nakit ihtiyacınıza cevap bulabileceğiniz yollardan birisi de kredi çekmektedir. Bankalar veya finansal kuruluşlara başvuruda bulunarak istediğiniz miktarda ya da ödeyebileceğiniz miktarda kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Tabi bu başvurunun onaylanması hatta daha öncesinde kabul edilebilmesi için bazı şartları yerine getirmeniz gerekmektedir.

Bu şartlardan bir çoğu bilinmekle birlikte sigortalı olmanın şart olduğu birçok insan tarafından bilinmemektedir. O nedenle yapacağınız başvuru olumsuz sonuçlanmasını istemiyorsanız sigortalı olmanız gerekiyor. Tabi sadece sigortalı olmakta yetmiyor en az 3 aylık sigortanızın yatmış olması sizden isteniyor. Bu detaya dikkat ederek başvuru yaptığınız eğer olumsuz bir başka durum yoksa onay almanız muhtemel olacaktır.

Kredi Notu veya Gelir Yüksek Olsa Bu Süre Önemli mi?

Sigortalılık süresi, kredi notu ve gelir seviyesi kredi başvurularında bankalar tarafından özellikle incelenen detaylardır. Bu üç ana yapı üzerinden yapılan başvuru incelenmekte ve olumlu ya da olumsuz cevap bundan sonra verilmektedir.

Diyelim ki sigortalılık süreniz çok veya yok. Ama gelir seviyenizi gösterecek bir belgeniz var. Bu farklı şekillerde olabilir. Kira geliri buna bir örnek olarak gösterilebilir. Bunun yanında kredi notunuzda yüksek seviyedeyse banka istemesi halinde sizin istediğiniz krediye onay verebilir. Yani tek başına sigortalılık süresi onlar için krediyi kabul etme ya da etmeme noktasında net bir kriter olarak görülmemektedir.

3 Ay Ödeme Ertelemeli Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? Yazımızda.

Gelirinizin Ne Kadarı ile Kredi Çekebilirsiniz?

Yukarıda okuduğunuz tüm durumlar sizin için olumlu olarak duruyor. Sizde kredi çekmeye karar verdiniz. Ancak tam olarak ne kadar kredi çekmeniz gerektiğini bilmiyorsunuz. Burada basit bir matematik hesabı yapmanız gerekiyor. Aylık net gelirinizin yarısını geçmeyecek ödemeye sahip bir kredi çekmeniz tavsiye edilir. Diyelim ki 10 bin TL net geliriniz var. 100 bin TL kredi çekeceksiniz. Bu miktarın geri ödeme süresini öyle bir ayarlamalısınız ki aylık ödemeniz gereken miktar 5 bin TL’ye geçmemelidir. Bu süre için hesaplama makinalarını kullanabilir ya da kredi çekeceğiniz bankanın yetkilisiyle bunu konuşmamalısınız.

%50 oranının tavsiye edilme nedeni borcunuzu öderken aynı zamanda hayatınızda kısıtlamalara gitmemek olacaktır. Bu oranı geçenler ödeme de sıkıntı çekebilmekte ve zor durumlar yaşayabilmektedir.

Ev Kredisi İçin Kaç Ay Sigortalı Almak Gerekir?

ev kredisi için kaç ay sigortalı olmalı
ev kredisi için kaç ay sigortalı olmalı

Ev kredisi çekmek içinde diğer kredilerde olduğu gibi bankalar sigortalı olup olmadığınıza ve ne kadar süre sigortalı olduğunuz bakmaktadır. Birçok banka için 3 aylık sigortalılık süresi tabanken bazı bankalar bu konuda minimum sınır olarak 6 ay sigortalı olmayı şart koşmaktadır. Bu sizin tüm risk değerlendirmeniz yapılırken risk oranını direkt olarak etkileyen bir durumdur. Sigortalılık süreniz ne kadar uzun olursa risk oranınız direkt olarak düşük olacaktır.

Kredi Kartı Olmak için Sigortalı Olmak Gerekir mi?

Kredi kartı almak istiyorsanız da bu sigortalılık süresi başvurunuz için önemli olacaktır. Tüm bankalar minimum 3 ay sigortalı olmanızı istemektedir. Tabi tek başına bu yeterli bir süre değildir. Kredi notunuzun yüksek olması ve gelir miktarınızı gösteren belgeleri göstermeniz gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu