Banka - Kredi

Kredi Borcu Yüzünden Emekli Maaşıma El Konur Mu?

Kredi borcu yüzünden emekli maaşına el konur mu? Kredi borcu ödenmezse maaştan ne kadar kesinti yapılır? Banka haciz koyabilir mi?

Yıllarca çalışıp daha sonra emekli olup tam rahat edeceğim derken bu sefer de ekonomik olarak sıkıntılar yaşayan emekliler çeşitli yollarla bankalara başvuru yapıyor. Tüketici kredisi, ihtiyaç kredisi gibi krediler kullanarak biraz da olsa kendini ekonomik yönden refaha çıkarmak istiyor. Tabi bu her zaman mümkün olmuyor hayatın olağan akışına aykırı durumlar meydana gelince de bu kredileri ödeyemeyip banka ile icralık olabiliyorlar. Banka emekliler hakkında icra takibi başlatıyor.

Banka Sözleşme İle Haciz Koyabilir Mi?

Kural olarak ve verilen emsal yargı kararlarına bakılınca banka emeklinin maaş hesabına haciz talebinde bulunamaz. Dikkat edilmesi gereken diğer nokta banka emekliye kredi verirken bir sürü seri kağıtlar imzalatabiliyor. İmzalanan bu kağıtlar içinde bankanın haciz yapmak için onay aldığı kağıtlarda mevcut olabiliyor. 

Bu yüzden kağıtları imzalamadan önce sözleşmeleri okumakta yarar var. Banka ile de görüşülüp bu konu sorulabilir. Yetkili bankanın size böyle bir kağıdı imzalatması hukuken geçerli değildir. Yargıtay’ın bu konu ile ilgili emekliyi haklı bulduğu birçok emsal karar mevcuttur. Emekli onay verse bile kanun maaşın tamamını haciz etmesine izin vermediği için şikayet yoluna başvurulabilir.

Sosyal Güvenlik Kurumu Emekli Maaşında Kesinti Yapabilir Mi?

Hiçbir banka emeklinin izni olmadan aylıklardan kesinti, aktarım, hesap değişikliği yapamaz. Kanunen emeklinin maaşına haciz konulamaz. Kanunun saydığı bir istisna var o da; Sosyal Güvenlik Kurumunun alacakları için haciz işlemlerinde bulunabileceğidir. Bu haciz işlemi gerçekleşirken de maaşın tamamı değil sadece 1/4 ( yüzde 25) gibi bir kısmına karşılık haciz işlemi yapılabilir.

Banka Yine de Haciz İşlemi Başlatırsa Ne Yapılabilir?

Öncelikle bu işlemin hukuki bir dayanağı olmadığını söyleyebilirsiniz ve banka ile iletişime geçip kısa yoldan çözüm arayabilirsiniz. Çoğu banka bu olay ile ilgili uzlaşmak istemez. Uzlaşamazsanız eğer sonraki takip edeceğiniz işlem ise Cumhuriyet Başsavcılıklarına o banka le ilgili suç duyurusunda bulunmaktır. İlgili bankadan maaşın size ait olduğuna dair bir yazı alıp, yetkili icra dairesine vererek hakimde bu konu ile ilgili olumlu kanaat oluşturup maaşınız üzerindeki haczin kaldırılmasını isteyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu