Banka - Kredi

Kredi Başvurunuzun Reddedilmesinin Başlıca Nedenleri

Kredi başvurusunun reddedilmesinin başlıca nedenlerini bu yazımızda anlatacağız. İlk kez kredi başvurusu yapıyorsanız, başvurunuzun reddedilmemesi için bunlara dikkat etmelisiniz

Kredi kullanmak isteyen kişilerin genel olarak 3 tip krediye başvurma seçenekleri vardır. Bunlar ihtiyaç kredisi, konut kredisi ya da taşıt kredisi olmaktadır. Bazı bankalar özel durumdaki müşterileri için farklı kredi imkânları sunsa da en çok tercih edilen kredi tipleri bunlardır. Bu kredilerin kullanılabilmesi için müşterinin banka tarafından belirlenen kriterleri karşılaması gerekmektedir. Bu kriterlerden en önemlileri kredi notu, kişinin mal varlığı ve gelir durumudur. Kredi başvurusunun onaylanması için kredi notunun yüksek olması, gelir seviyesinin yüksek olması ve sabit bir gelirin olması son derece önemlidir. 

Kredi Alamamanızın Başlıca Nedenleri Nelerdir?

Kredi Notunun Düşük Olması

Müşterilerin bankalara yaptıkları kredi ya da kredi kartı gibi ödemelerin düzenli olmasına bağlı olarak her müşteriye ait bir kredi notu vardır. Kredi notu müşterilerin yaptıkları ödemeler konusundaki güvenilirliklerini gösteren en önemli parametrelerdendir ve bu nedenle bankalar tarafından son derece önemlidir. Daha önce kredi ya da kredi kartı kullanmamış kişiler, kredi ya da kredi kartı kullanmasına rağmen ödemelerini düzenli yapmamış kişiler çok düşük kredi notuna sahip olmaktadır. Bu kişiler bankalara kredi başvurusu yaptıklarında ise olumlu sonuç almaları zor olmaktadır. Kredi başvurusu yapmış bir müşterinin olumsuz cevap almasının nedenlerinden birisi düşük kredi notu olabilmektedir. 

Gelir Seviyesinin Düşük Olması

Kredilerin aylık ya da yıllık olacak şekilde ödemeleri olmaktadır. Kredi başvurusunda bulunan müşteride bakılan özelliklerden birisi de gelir seviyesidir. Bunun nedeni ise kredi kullanan müşterinin aylık ya da yıllık olan kredi ödemelerini yapabilecek kadar gelirinin olması gerekliliğidir. Kredi başvurusu yapmış bir kişinin olumsuz cevap almasına sebep olabilecek parametrelerden birisi de kişinin gelir seviyesinin kredi tutarına kıyasla düşük kalması olabilmektedir.

Sabit Gelirinin Olmaması

Bazı kişiler ise bir gelire sahip olsa da bu gelirin sabit ve kesin bir kaynağı olmamaktadır. Bankalar kredi başvurularını değerlendirirken bir kişinin yüksek miktarda gelirinin olmasına dikkat ettikleri kadar bu gelirin sabit ve düzenli olmasına da dikkat etmektedirler çünkü sabit olarak elde edilen gelirler daha garanti olmaktadır ve bu gelirlerin kesilmesi daha düşük ihtimaldir. Kredi başvurusu olumsuz sonuçlanmış bir kişi sabit gelirinin olmaması sebebiyle de banka tarafından olumsuz karşılanmış olabilmektedir.

Kredi Notu Nasıl Sorgulanır?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu