Banka - Kredi

Kredi Başvurum İptal Edildi Ne Yapmalıyım?

Kredi başvurum iptal edildi ne yapmalıyım? Yeniden başvuru yapmalı mıyım? Yoksa yeniden kredi başvurusu yapmak için beklemeli miyim?

Bankalardan talep ettiğiniz kredi ve kredi kartı başvurularınızın olumsuz sonuçlanması olağan bir durumdur. Bunun sebeplerinden biri eksik evrak olabilirken geçmişte yaptığınız bazı hatalar da buna sebep olabilir. Bu yüzden kredi başvurusu yapmadan önce bankaların kredi kullandırma şartlarını iyi bir şekilde öğrenip eksiksiz bir şekilde adım atmanız gerekir. Aksi takdirde kredi başvurusunun olumsuz sonuçlanması kredi notunuzu düşürebilir. Kredi başvurunuzun olumsuz sonuçlanma sebebini bankaya giderek öğrenebilir ve bu sıkıntıyı çözebilirsiniz.

Kredi Başvurusu Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

Kredi başvurusu yapılırken en önemli şey faiz oranı, vade, kredi miktarı gibi şeyler değildir. Bunlardan ziyade kredi onaylandıktan sonra bütçenizin krediyi karşılayıp karşılamayacağıdır. Bunun göz önünde bulundurularak yapılan kredi başvurularında daha az sorunla karşılaşacaksınız. Bir diğer konu ise dosya masrafı ve ek ücretlerle ilgili. Kredi başvurusunda bulunmadan önce bu konular bankanızdan iyi bir şekilde öğrenilmelidir. Aynı zamanda kredi ödemelerinizin gelirinizden daha yüksek bir miktarda olmaması gerekir. Eğer geliriniz daha yüksek değilse yüksek ihtimalle kredi başvurunuz karşılanmayacaktır.

Kredi Başvurunuzun Olumsuz Sonuçlanmasının Sebepleri

Kredi başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasının birden fazla sebebi olabilir. Kredi notunuzun düşük olması kredi almanızı engelleyebilirken göz önünde bulundurmadığınız çok basit bir evrak da başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına sebep olabilir. Çok yakın zamanlarda farklı bankalara yaptığınız kredi başvurularınız sizi riskli bir kategoriye sokabilir. Ayrıca fazla önem vermediğiniz kredi kartı borçları da ödenmediği takdirde kredi başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına sebep olabilir.

Kredi Başvurunuzun Olumlu Sonuçlanması İçin Çözüm Önerileri

Kredi notunuzun düşük olması sizi kara listeye sokabilir. Bu yüzden banka takibinizde notunuzu yükseltecek hareketlerde bulunmanız gerekir. Bu hareketlerden en başta geleni ise kredi borcunuzu ve kredi kartı borçlarınızı zamanında ve düzenli ödemenizdir. 

Aynı zamanda kredi başvurusu yaparken evrak ve belgelerin tam, eksiksiz olarak bankaya teslim ettiğinizden emin olmalısınız. Ayrıca bankalar arasında en uygun fırsatları olan bankayı seçtikten sonra bankalar arasında sırayla başvuru yapmanız riskleri azaltacaktır. Başvuru yaparken diğer bankalara borcunuzun olmaması da sizin yararınıza olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu