İş - Kariyer

KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? KOSGEB Kredi Şartları

Bir çok kişinin yararlandığı KOSGEB kredisi hakkında bilgilendirmeler bu yazımızda.

KOSGEB kredisi 2021 yılında en kolay şekilde nasıl alınır? KOSGEB kredisi için başvurmadan önce neler yapmalısınız ve başvuru şartları nelerdir?

Birçok girişimci işyeri açmak için çeşitli kurumlardan destek almak için araştırmalar yapmaktadır. Girişimci adayları destekleyen en büyük platform ise Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdarisi Başkanlığı yani kısacası KOSGEB’dir.

KOSGEB’in amacı girişimci kişileri iş sahibi yapıp işsizlik oranını düşürmek ve ülke ekonomisine canlılık katmaktır. Kurum girişimcileri ilgilendiren iki programlama sistemi vardır. Bunlar ‘Girişimcilik Destekleri’ diğeri ise ‘Girişimciliği Geliştirme Destek’ programıdır.

KOSGEB’den Kredi Alırken Nelere Dikkat Edilir?

KOSGEB kendi belirlediği sektörler dışındaki sektörlere destek vermemektedir. Örneğin bir market dükkânı açacaksınız. Market sektörü KOSGEB’in NACE kodları arasında yer almıyor ise destek alamazsınız.

NACE kodu KOSGEB’in destek vermiş olduğu sektörleri temsil etmektedir. Eğer ki bir iş yeri açacaksınız ilk önce şartların uyuyor olması lazım ve sonrasında hangi sektöre girecekseniz o sektörün KOSGEB tarafından destekleniyor olması gerekmektedir.

KOSGEB şartları:

  • Yaşınızın 18 yaşını geçmiş olması gerekmektedir.
  • Vatandaş olarak TC yazıyor olması gerekmektedir.
  • İlk defa KOSGEB’den yardım alıyor olmanız lazım.
  • Herhangi bir terör örgütünde ( P*K, FET* ) bulunmuyor olmanız ve ceza almamış olmanız gerekmektedir.
  • Sigortalı bir işte çalışmıyor olmanız lazım aksi takdirde destek almanız mümkün değildir.
  • KOSGEB’in desteklediği bir sektörü seçmiş olmanız lazım.

Girişimcilik Sertifikası almanız gerekmektedir. Bunu da Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine başvurarak alabilirsiniz.

Kredi Notu Yükseltme 2021 Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? Tıkla!

Sermayesi Olmayanlar Destek Alabilir mi?

KOSGEB kendi sermayesi olmayan girişimcilere ne yazık ki herhangi bir destekte bulunmamaktadır. Destek alabilmeniz için kendi sermayeniz olması gerekmektedir.  KOSGEB genellikle işyerini açtıktan sonra bir yardımda bulunmaktadır. İşyerinizi açmadan da bir destek almanız mümkün olmayacaktır.

Girişimcilik Sertifikası

KOSGEB’den gerekli yardımı alabilmek için öncelikle Girişimcilik Sertifika’sına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sertifika ise KOSGEB’in internet üzerinden sunduğu iki seçenek ile gerçekleşmektedir. Birincisi internet üzerinden ‘Uzaktan Eğitim’ ikincisi ise ‘Örgün Eğitim’ sistemi ile verilmektedir. KOSGEB’in kendi sitesine e-devlet şifreniz ile giriş yaparak kayıt olabilirsiniz.

KOSGEB hakkında daha detaylı bilgi için; https://www.kosgeb.gov.tr/

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. KOSGEB kredisi nasıl alınır diye sağdan soldan hep bilgi almaya çalışmıştım ama anlayamamıştım çok sağolun çok güzel anlatmışsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu