İş - Kariyer

KOSGEB Hibeleri ve Hibe Oranları Nasıl?

Girişimcilerin yapacakları projelerinin ve girişimlerinin oluşacak giderleri için devletin sağlamış olduğu yardımlara hibe denilmektedir.  Bu hibelerden öncelikle yararlanabilmeniz için sağlanan eğitim programlarına katılmanız gerekir ve bu eğitimden sonra alınan katılım belgesiyle beraber yapacakları harcamaların bir bölümüyle alakalı alacakları yardım KOSGEB hibesi yardımıdır.

KOSGEB hibesi için öncelikle veri tabanına kayıt olunması gerekmektedir. Daha sonra yetkili hizmet müdürlüklerine kayıt olmanız gerekecektir. Bununla beraber uygulamalı eğitim programlarına katılıp belge almanız, iş projeleri hazırlamanız, KOSGEB hibe programlarından birisine başvuru yapmış olmanız gerekmektedir.

Makale İçeriği

KOSGEB Hibe Oranları

kosgeb
kosgeb

İstenilen sektör KOSGEB için uygun ise 50.000 TL civarında karşılıksız geri ödemesiz destek verilmektedir. Geri ödemeli olarak ise faiz oranı sıfır olacak şekilde geri ödemeli 100.000TL civarında destek sağlanmaktadır. Bu destekten faydalanamayan sektörler de vardır. bu sektörlerin başında ise hayvancılıkla uğraşmak isteyenler, araç alım kredisinde bulunacaklar, otobüs firması kuracaklar, emlakçılık, muhasebecilik ve alkollü içkinin servis edildiği sektörleri açmak isteyenler bu destekten faydalanamazlar. Bu desteklerde amaç iş kuracaklara sermaye desteği sağlamak değildir. Sadece açacakları işletmeler için destek amaçlı hizmetlerdir.

Sağlanan destekler bölgelere ve kadın erkek girişimcilere göre değişiklik göstermektedir. Girişimci kadın girişimci ise %90 civarında bir destekten yararlanmaktadırlar. Girişimci erkek ise bu destek oranı %70 civarındadır.  Destekler sağlandıktan sonra destekten yararlananlar için 3 yıl boyunca da denetlenme sağlanmaktadır. İşletmeyi açtığının yıldan sonra 3 yıl içerisinde işletmenizi kapatamıyorsunuz. Bu denetlemeler sonucunda alınan desteğin kötüye kullanıldığı anlaşıldığında alınan tutar faiz oranı ile birlikte girişimciden geri alınır.  Aynı zamanda işletmesi devam eden esnaflar için destek verilmemektedir. Destekten yararlanabilmek için iş yerinin kapanışını vermiş olması gerekir ve tekrardan iş yeri açma durumu için bu desteklerden yararlanılabilir.

KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? KOSGEB Kredi Şartları

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu