İş - Kariyer

KOSGEB Genç Girişimci Hibeleri

Genç girişimcilerin işlerini desteklemek için KOSGEB tarafından hazırlanan kredi desteklerine bu konumuzda anlattık. Yeni iş kuracak olan genç girişimciler için KOSGEB hibe veya kredi destekleri olanaklarından yararlanabilirsiniz. Kendi işinin patronu olmak isteyenler ve nakit açısından kendisini yetersiz bulan genç girişimciler için KOSGEB hibeleri son zamanlarda girişimcilerin başvurdukları nakit sahalarındandır. KOSGEB genç girişimci hibeleri kendi işini kurmak isteyen genç girişimciler için 50.000 TL’ye kadar nakit ihtiyaçlarını hibe desteğini vermektedir.

Genç Girişimci Hibesi

kosgeb
kosgeb

KOSGEB hibelerinden iş yerinizin ofis malzemeleri ve 12 aylık işletme giderleriniz için KOSGEB sizler için destek olanakları sağlamaktadırlar. Öncelikle kuracağınız işletme için harcanacak ödemeleri yapıyorsunuz. Daha sonrasında ise KOSGEB tarafından harcamalarınız fatura edildikten sonra KOSGEB 50.000 TL’ye kadar geri ödemenizi KOSGEB’den alıyorsunuz.  Yapılan bu ihtiyaç desteklerinin yanı sıra KOSGEB tarafından sizler için faizsiz kredi desteklerinden yararlanarak da 100.000 TL’ye destek alabilmektesiniz. KOSGEB’den yararlanabilmeniz için öncelikle uygulamalı yapılan girişimcilik eğitimlerine başvurmanız gerekmektedir. Bu eğitimden herhangi bir bedel talep edilmemektedir.  Verilecek eğitimlerin süreleri 70 saattir. Bu verilen eğitimlerde örgün üniversite eğitimlerinizde 56 sat ve üzerinde almış olduğunuz derslerden dolayı sizlere sertifika verilmektedir. KOSGEB eğitimlerinin tarihleri ve duyurularını KOSGEB’in internet sitelerinden ayrıntılı bir şekilde öğrenebilirsiniz.  Eğitimlerinizi tamamladıktan sonra kuracağınız işletme için bir plan hazırlamanız gerekmektedir. Planınızı hazırlamanız KOSGEB açısından değerlendirmenizde iyi bir sonuç almanız için planlarınızı çok iyi bir şekilde sunmanız gerekmektedir. KOSGEB genç girişimci hibeleri almak için bu planlarınızın onaylanması gerekmektedir.  Planlarınızı hazırladıktan sonra yapmış olduğunuz planınızı ve gerekli olan belgelerinizi KOSGEB ‘e götürüp hibe almak için başvurmanız gerekecektir. Öncelikli olarak KOSGEB tarafından değerlendirme süreciniz başlayacaktır.  Değerlendirmeler sonucunda planınızın onaylanıp onaylanmadığı hakkında sizlere mutlaka bilgi verilmektedir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda eğer ki planlarınız onaylanmış ise veritabanı için kayıt işleminiz oluşturulmaktadır.

İlgili Yazı -> KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? KOSGEB Kredi Şartları 

KOSGEB Genç Girişimci Hibesi İçin Gereken Belgeler

KOSGEB genç girişimci hibeleri kayıt işlemleriniz oluşturulduktan sonra sizlerin kullanıcı adınızı ve parolanızı sisteme girişi yaparak karşınıza çıkan KOBİ Beyannamesini doldurmanız gerekecektir. Bu beyannameyi doldurduktan sonra evraklarınızın asılları, fotokopileri, vergi levhasının fotokopilerini ve sizden istenecek belgeleri tamamlayıp KOSGEB ‘e teslim etmeniz gerekecektir. Bu başvuru işlemlerinden sonra sizlerin onaylanması sonrasında bu hibelerden yararlanmanız sağlanacaktır.

Kosgeb hibeleri hakkında bu yazımızda KOSGEB girişimcileri için rehber niteliğinde biz yazı yazdık.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu