Banka - Kredi

Kefil Şartı Olmadan Kredi Çekilebilecek Bankalar

Kefilsiz Kredi Veren Bankalar Hangileri?

Kefilsiz kredi veren bankalar ve kefilsiz şekilde kredi çekmeniz için hangi şartlar aranır? Bankalar hangi durumlarda kredi için kefil isterler?

Bankalar kredi talebinde bulunan müşterilerinde bazı kriterlere bakarlar. Bunlar üç kısımda birbirinden hem ayrılır hem de bağlanır diyebiliriz. Şöyle ki kredi notu, gelir gösteren evrak ve eldeki mal varlığı seviyesi. Sıra ile bunlara bakılarak müşteriye bir kredi limiti oluşturulur. Eğer kefilsiz kredi için başvuru yapacaksanız öncelikle bu limitin üzerine çıkmamanız gerekiyor.

Kefil Şartı Olmadan Kredi

Yani kefil ya da bir gayrimenkul ipoteği ile kredi çekmemek için öncelikle kredi limitinizi öğrenmelisiniz. Kredi limiti bankalar tarafından müşterinin potansiyeline göre oluşturulmaktadır. Yukarıda saydığımız üç şık göz önüne alınarak bu limit oluşturulur. Bu seviye geçilmediği sürece banka sizden bir kefil ya da başka bir ödeme garantisi istemez. Kefil istenmesinin altında yatan temel sebep alınacak kredinin kesinlikle yani büyük oranda geri ödenmesini garanti altına almaktır.

Bu şartlar tüm bankalar için geçerlidir. Bazı bankalar kredi limitini yukarı çekmek isteyen ancak kefil vermek istemeyen müşterilerine yüksek faiz oranları ile kredi sağlayabilmektedir. Bankacılık sektöründe ki bankaların tamamında bu sistem işler ancak bazıları bu sistemi esneterek hizmet etmeyi tercih ederler.

Bankalardan bazıları 10 bin TL’nin altında ING Bank, İş Bankası ve Denizbank sağlamaktadır. Turkish Bank, Fibabanka, Odeobank, Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası ve Akbank daha yüksek limitli bu tarz kredi vermektedir.

Kefil Şartı Ne Durumlarda İstenir?

Kefil şartı istemeden kredi veren bankalar müşterilerinin başvurusunda gelir seviyesini dikkate alırlar. Eğer son üç veya altı ay boyunca sabit bir gelir seviyenizin olduğunu bankalara ispat edebilirseniz her bankadan rahatça kredi talebinde tabi belirli limitleri aşmadıkça bulunabilirsiniz.

Çekeceğiniz krediniz ödemesi aylık gelir seviyenizin %50’sini geçip geçmediğine bakılacaktır. Bu noktanın yanında kredi notunun en azından aziz riskli grupta olması istenecektir. Borç limitinin temiz, kara listede olmamasına bakılacaktır. Son 5 yılda kredi kartı veya kredi ödemelerinde sorun olmaması önemlidir. Otomatik ödeme talimatı, fatura ödemeleri ve maaş çekimi gibi noktalar bakılmaktadır.

Telefon hattı üzerine kredi çekilebilir mi? Yazımızı okuyun.

Kefil İstemeyen Bankaların Sunduğu Şartlar

Bankalar kefilsiz bir şekilde kredi vermeden önce bazı şartları müşterilerinin yerine getirmelerini istemektedir. İlla kefilsiz bir şekilde kredi almak istiyorsanız aşağıda ki şartları mutlaka yerine getirmeniz gerekecektir.

  • Maaş bordrosu
  • Kredi notunun yüksek seviyede olması en az 1100’ün üstü (Findeks’ten öğrenebilirsiniz ilgili yazı)
  • Kredi kartı ödemelerin gününde ve tam yapılıyor olması
  • Maaş hesabınızın o bankada olması
  • Belirli bir miktarda mevduatınızın olması
  • Otomatik ödemenizin olması istenmektedir.

Kefil Şartı Olmadan Kredi Çekerken Bilinmesi Gerekenler

Kefilsiz bir şekilde kredi çekmek istiyorsanız bazı noktaları bilmeniz gerekiyor. Kredi limitinizi mutlaka öğrenmelisiniz. 50 bin TL kredi limiti olan birisi 100 bin TL krediyi kefilsiz veya başka bir teminat göstermeden çekmesi çok zordur.

Çekeceğiniz kredinin mutlaka aylık gelirinizle rahatça ödeyeceğiniz taksit seviyesini aşmamanıza dikkat etmelisiniz. Kredi notunuz düşükse ve kredi çekecekseniz gideceğiniz bankanın size yüksek faizle bunu sağlayabileceğini bilin. Bu maliyeti karşılayabilirim düşüncesi ile hareket etmek yerine doğru hesaplama yapmaya dikkat ederek başvuru yapmanızı tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu