Banka - KrediBanka Bilgi

Kara Listede (Yasal Takip) Olanlar Kredi Çekebilir Mi?

Kara Listedeysek Kredi Çekebilir Miyiz?

Kara listede olanlar bankadan kredi çekebilirler mi? 2021 Güncel bilgilerle yasal takip sürecinde olanların kredi çekebilmesi için yöntemleri yazdık.

Kara liste yani yasal takipte olan insanlar finansman ihtiyacını karşılamak istediklerinde bankalara gidip gitmeme konusunda kararsız oluyorlar. Öncelikle bu listeye girmemeniz size tavsiye edilecektir. Çünkü basit bir şekilde bu listeye girilmemektedir.

Uzun bir süre boyunca size belirli haklar verilir. Bu hakların tamamını boşa harcadığınızda BDDK tarafından tutulan kara listeye girmiş olursunuz. Bu şekilde olanlar için kredi çekmek çok da olası bir durum değildir. Tabi bazı bankalar ya da finans kuruluşları bu durumda olan müşterileri için kredi sağlasa da sizden çok ağır şartları sağlamanız istenmektedir. Yüksek faiz oranları, yüksek bir teminat bedeli istenmektedir. Bu da çekilecek kredinin çok zorlu olmasına neden olacaktır. Piyasanın çok üzerinde bir ödeme yapmanız sizden banka tarafından talep edilecektir.

Kara Listeye Nasıl Girilir?

Kara listeye girebilmek için yukarıda söylediğimiz gibi çok uğraşmanız gerekiyor. Kredi veya kredi kartı ödemenizi yapmadıktan sonra banka tarafından size 90 günlük bir süre tanınır. Bu süre içerisinde borunuzun geçen kısmını ödemeniz sizden talep edilir. Eğer bu süre boyunca borcunuzu öderseniz kara listeye girmezsiniz.

Ancak bu süre geçtikten sonra hala ödeme yapmamışsanız yasal takip süreci başlayacaktır. Banka borcunuz tahsil edebilmek için avukatları aracıyla takibe başlayacaktır. İcra dairesine açılacak davanın ardından size 7 iş günü içerisinde borcunuzu ödemeniz yönünde bildirim yapılacaktır. Hala ödeme yapılmamışsa icra işlemi başlayacak ve sizde kara listeye girmiş olacaksınız.

Yasal Takipte Olanların Kredi Çekebilmesi İçin İstenenler Nelerdir?

Yasal takip sürecinin ardından kredi notunuzun düştüğünüz unutmamanız gerekiyor. Buna rağmen kredi çekmek istiyorsanız bankaların belirli şartları sağlamasını istediğini unutmamanız gerekiyor. Bu şartları sağlamak biraz zorunlu olacaktır. Çünkü artık siz onların gözünde üzeri kırmızı kalemle çizilmiş kişiler arasında yer alacaksınız. Ancak gene de aşağıda maddelerden birisini ya da bir kaçını yerine getirerek kredi çekmeniz imkan verilir.

  • Kefil sağlanmalıdır. Bu kefilin en az 6 ay sigortalı olması ve düzenli bir geliri, sicili olması istenir. Yani siz borcunuzu ödeyemezseniz sizin adınıza bunu ödeyecek birisi sizden talep edilir.
  • Zorlu süreçten sonra yüksek bir gelirinizin olduğunu ispatlamanız gerekiyor. Bu maaş olabileceği gibi kira geliri de olabilir. Bunlar bankalar tarafından incelendikten sonra kredi talebinize olumlu geri dönüş yapılabilir.
  • Bir diğer seçenekte teminat göstermektir. Ev, araba veya arsayı bankaya ipotek göstererek istediğiniz krediyi değerleme yapıldıktan sonra çekmeniz mümkündür. Eğer borcunuzu tekrar ödemezseniz bu teminatlarınız elinizden alınacaktır.

İpotekli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar 2021 (Ev, Araba, Arsa)

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara listeden çıkmak için farklı yollar vardır. Borcunuzun tamamını ödedikten sonra bankaya giderek “borcu yoktur” yazısı almalısınız. Bu yazıyı alıp gerekli yerlere bildirdikten sonra kara listeden çıkabilirsiniz. Bir diğer seçenekte 5 yıl beklemek olacaktır. O hatanın üzerinden bu süre geçmelidir. Ayrıca bu süre geçerken ikinci kez bir hata yapılmamalıdır. Tüm kredi kartı ödemeleriniz, kredi ödemeleriniz, çek ve senet ödemeleriniz ve faturalarınızın otomatik ödemede dahil olması bu durumun düzeltilmesinde size yardım edecek detaylardır.

İlgili Makaleler

9 Yorum

  1. Kara listenin ne olduğunu bilmiyodum açıkçası oldukçada bilinçlendim şuan bu konuda ama kara listeye girmek baya zormuş yani

  2. Bu konu hakkında pek fazla bilgim yoktu. Gerçekten önemli bilgiler var bu makalede. Öğrendiğim iyi oldu. Makale için teşekkürler.

  3. az bir miktar bir borcum var ama karalisteye alınırmıyım bilmiyorum bugün başvuru yaptım ama devlet destekli olduğu için kabul edilebileceğini tahmin ediyorum bakalım

  4. Normal süreçde ödeme sıkıntısı, gecikme, kara liste ye girme durumu olanlar kredi kullanamiyor. Temel ihtiyaç desteğini durumi bu şekilde olanlar kullanabilecekmi ?

  5. Ben de kara listedeki olanlarda para çekebilmesi lazım neden diyeceksiniz adam sıkışmıştır para lazımdır ama önce çektiği odeyemmistir ama banka o parayı bir şekilde aldığı için çekmesi lazım yani

  6. Benimde bir kaç kredi ve kredi kartım vardı düzenli ödüyorum ama askerlik döneminde aksatmak zorunda kaldım şuan kara listedeyim bir kaç kişiden duyduğum kadarıyla teminatlı kredi kartı alınabiliyormuş zaten sicili düzelten kredi kartı demişlerdi bu doğrumu peki.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu