Banka BilgiNedir? - Nasıl?

İskonto Nedir? Bankacılıkta İskonto Ne Demektir?

Hayatımızın ekonomi alanında sıkça karşılaştığımız iskonto kelimesinin asıl anlamı nedir? Ekonomide ve bankacılık sektöründe iskonto ne anlama gelmektedir gibi soruları bu yazımızda cevaplıyoruz.

İskonto Ne Demek?

İskonto, bir borcun ya da ürün karşılığı bir bedelin ödenmesinde yapılan indirim demek. Yani iskonto indirim demek diyebiliriz. Muhasebe, ekonomi ve bankacılık alanında farklı anlamlara da gelebiliyor ama genel olarak indirim çerçevesinde anlamları mevcut.

İskontonun anlamı bankacılık da düşünürsek “henüz vadesi gelmemiş bir senedin vadesine kadar olan kısmındaki faiz düşürüldükten sonra kalan kısmının verilmesi” şeklinde olacaktır.

Muhasebe sektöründe iskonto ne demektir sorusunu cevaplayacak olursak iskonto alış – satış olarak ikiye ayrılır. Örneğin 36 ay vadeyle 30 bin TL’lik bir mal aldınız, bunu peşin alsanız daha indirimli alabilirdiniz ama vadeli aldığınız için ödediğiniz miktar 30 bin TL olacak. Parasını satıcılara 36 ay sonra ödeyeceğinize dair söz verdiniz fakat 10 ay sonra borcunuzu toplu ödeme yapma fırsatı elinize geçti. Erken ödeme yaptığınız için satıcı size indirim yapacaktır. Böylece anlaştığınız paradan daha az bir ödeme yapmış oldunuz. Bu durumda satıcı size iskonto yapmış oluyor. Bu durumun muhasebenizde kayda geçmesi lazım.

Satışta iskonto ne anlama gelmektedir? Satış iskonto ise; örneğin bir mal sattınız,  36 ay vadeli ve 30 bin TL olsun diyelim. Vadeli sattığınız için malın parası biraz daha fazla. Fakat malı alanlar toplu ödeme yaptı ve daha az para ödedi. İndirim yaptığınız için sizin gösterdiğiniz geliriniz azalmış oldu. Yine bu durumda alışta olduğu gibi sizin kayıt etmeniz gerekiyor. Muhasebede bu durumun da kayda geçmesi gerek.

iskonto nedir
iskonto nedir

İskonto Hesabı Yapma

İskonto, alışverişlerde malın değerine göre hesaplanır. Örnek verecek olursak bir malın fiyatını 90 TL olarak hesaplayalım, yapacağımız indirim oranı ise yüzde 20 olsun. 90 TL’nin %20’si 18 TL’dir. Yani siz ürününüzü iskontolu olarak 82 TL’ye satmış olursunuz.

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Benim bu konu hakkında fazla bilgim yoktu.Bu site sayesinde daha detaylı anlatım ile iskonto ne demek anladım çok teşekkürler

  2. Kredi risk raporunda pek fikrim yoktu sitelere girdim çıktım en detaylısı burda Çok güzel tavsiye ederim mükemmel

  3. Günlük hayatta çok kez duyduğumuz kullandığımız kelimenin anlamını en iyi ve detaylı şekilde anlamışsınız.
    Çok teşekkür ederim.
    Bizim halkımız için iskonto çok önemli bence

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu