Banka - Kredi

İpotekli İhtiyaç Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

İpotekli ihtiyaç kredisi, bankalar tarafından kredi alabilecek maddi gücü olmayan veya kredi notu istediği kredi miktarını alabilecek seviyede olmayanlar için çıkarılan bir kredi ürünüdür. İpotekli ihtiyaç kredisi alan bireyler, herhangi bir taşınmaz mülkünü, banka üzerine birinci öncelikli alıcı olarak kaydeder. Bu sayede kişi borcunu ödememiş olmasa da banka kredinin geri ödeneceğini garanti altına alır.

İpotekli İhtiyaç Kredisi Neden Alınır?

Diyelim ki aylık geliriniz 3 bin TL ve almak istediğiniz kredinin aylık ödemesi 2 bin TL, bu durumda banka size o tutarda bir krediyi vermeyecektir, çünkü alacağınız kredinin aylık geri ödemesi aylık gelirinizin en fazla yarısı kadar olabilir.  Bu durumda aylık 500 TL ilave taksit tutarı için ipotek göstermeniz gerekmektedir. Kredinin 60 ay vade ile alındığını düşündüğümüzde, 30 bin TL’ye denk bir malvarlığının ipotek ettirilmesi karşılığında bu kredi alınabilir.

İpotekli İhtiyaç Kredisi Şartları

İpotekli ihtiyaç kredisi alabilmek için de birtakım şartlar bulunmaktadır. Bu şartlara sahip olmayan bireyler ipotekli ihtiyaç kredisi alamazlar.

Gelir Belgesi

Gelir  elde etmeyen bireyler ipotek karşılığı da olsa kredi alamazlar. Kredi alabilmek için, aktif bir şekilde gelir elde edildiğine dair bir belge gösterilmesi gerekmektedir.

Kredi Notu

Kredi notunuz ortaysa, yüksek tutarlı kredi çekemezsiniz, ancak kredi notunuz kötüyse hiçbir şartla kredi alamazsınız. Bu nedenle en azından 1000-1200  puan kredi notu, kredi almak için şarttır.

İpotek 

İhtiyaç kredisini ipotekli olarak alacaksanız, elbette bir malvarlığının ipotek ettirilmesi gerekir. İpotek ettirilecek malvarlığı değeri bankaya göre değişebilir. Eğer gelirinizi aşan bir krediyi çekmek istiyorsanız, aşan kısmı için bir malvarlığının ipotek ettirilmesi yeterli olabilir. Ancak kredi notunuz çok düşükse, toplam kredi geri ödeme tutarı kadar ipotek ettirmeniz gerekli olabilir.

Kredi Kartımı Nasıl Kapatabilirim?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu