Banka - Kredi

İhtiyaç Kredisi Finansmanı Nedir? 

İhtiyaç kredisi, bireyin belirli ihtiyacı karşılığında bankadan faizsiz veya az faizli talep ettiği geri ödemeli kredi biçimidir. Bankalar ihtiyaç kredisini bireyin gelir düzeyine bağlı olarak vermektedirler. Bireyin bu krediyi alabilmesi için bankaların şartlarına uygunluk göstermesi beklenir. 

İhtiyaç finansmanı bankalar gerekli şartlar sağlandığında kişinin talebine uygun görürler. Bu krediler büyük miktarlarda değildir ve vadeleri en fazla beş yıldır. Kişinin kredi çekmek istediği tutar kadar gelir düzeyinin olması beklenir. İhtiyaç finansmanı için eğitim masraflarından beyaz eşyaya, arabadan, evin ihtiyaçlarını karşılamak için olan tüm genel ihtiyaç listesi için ihtiyaç finansmanına başvuru yapılabilir. İhtiyaç finansmanı için tüzel, gerçek kişi ve serbest meslek çalışanı olarak başvuru yapılabilir. Gerekli şartlar sağlandığı taktirde bankadan ihtiyaç kredisi başvurusunu birey yapabilir. Bireyin nakit ihtiyacı bu şekilde karşılanmış olur. 

İhtiyaç Finansmanı Alabilmek İçin Şartlar Nelerdir? 

İhtiyaç finansmanı için bankaya başvuran bireyin, gelir düzeyi istediği ücretin iki katını karşılıyor olması gerekir. Bu sayede bankalar kişinin ödeme yaparken sorun yaşamayacağını düşünerek kredi başvurusunu onaylarlar. Fakat tek şart bu değildir. Kredi çekebilmek için bireyin kredi notunun yüksek olması gerekir. Bireyin ihtiyaç kredisi(finansmanı) için başvurusunda 18 yaşında olmaması gerekir. Gelir düzeyinin sabit olması gerekir. Çekilecek olan kredinin iki katı olan bir gelire sahip olmasına bakılır. Bankaya maaş bordrosunu göstermesi gerekir. Eğer evleri var ise ve evli ise eşinden izin aldığına dair belgeyi bankaya götürmesi gerekir. Yaptığı işin üstüne ek yaptığı bir iş var ise bunun gelir belgesi, TC. kimlik kartı veya pasaportu bankaya götürmesi gereklidir. 

Kredi Notu Nedir? 

Kredi notunun yüksek olması demek, bireyin kendisinde mevcut olan kredi kartlarının ödemelerini aksatmadan yapması, herhangi bir icra takip dosyasının bulunmaması, daha önceden çekildiyse kredinin düzenli bir şekilde ödenmiş olması gibi hususlar göz önünde bulundurulur. Birey ödemelerini düzenli yapmış ve sabit bir geliri mevcut ise ihtiyaç kredisi banka tarafından onaylanır. 

İhtiyaç Finansmanı Veren Bankalar Hangileridir?

  • Albaraka 
  • Ziraat Katılım 
  • Türkiye Finans Katılım 
  • Kuveyt Türk Katılım 
  • Vakıf Katılım 

Kredi Notu Nasıl Sorgulanır?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu