Banka - KrediBanka Bilgi

İhtiyaç, Konut Ve Taşıt Kredisi Kaç Günde Çıkar?

Kredi başvurusu sonrası kredi başvurunuzun sonuçlanması kaç günde sürer? İhtiyaç kredisi, konut kredisi ve taşıt kredisi için sonuçlanma süreleri ne kadardır?

Bankaların sağladığı krediler arasında en popüler olan ve en çok kullanılan kredi türleri ihtiyaç, taşıt ve konut kredileridir. Hemen her bankada bu kredi türlerini bulmak mümkündür. Bu kredilerin dışında özel krediler de mevcuttur ancak kullanımları çok yaygın olmamaktadır. Kredi türünün farklı olması gibi bu kredilere yapılan başvuruların değerlendirilme süreleri ve değerlendirme sırasında dikkat edilen parametrelerde farklılık göstermektedir. Bu nedenle farklı kredilerin onaylanma süreleri de farklı olabilmektedir. 

İhtiyaç ve Taşıt Kredisi Kaç Günde Çıkar?

İhtiyaç ve taşıt kredileri başvuru süreçleri ve değerlendirme aşamaları açısında birbirine benzeyen kredi türleridir. Özellikle son dönemlerde çok fazla ihtiyaç kredisi kullanımı olması ve bankalarında ihtiyaç kredileri için her müşteriye uygun farklı seçenekler sunması ihtiyaç kredilerinin onaylanma süreçlerini de hızlandırmıştır. İhtiyaç ve taşıt kredisi için kişinin banka tarafından güvenilir olması yani kredi notunun yüksek olması çok önemlidir. 

Bankanın devamlı müşterisi olan, sürekli olarak kredi kartı ve kredi kullanan ve bunların ödemelerini geciktirmeyen yapan kişilerin ihtiyaç ve taşıt kredisi başvuruları çok kolay olmaktadır. Çoğunlukla internet bankacılığı ile başvuru yapılabilmektedir ve bu başvurular aynı gün içinde bile onaylanmaktadır. Her banka bu kadar hızlı geri dönüş sağlamasa da ihtiyaç ve taşıt kredisi için değerlendirme süresi ortalama 3 iş günüdür. 

Konut Kredisi Kaç Günde Çıkar?

Konut kredisinin başvuru ve değerlendirme süreci biraz farklıdır. Bankanın konut için verebileceği maksimum kredi tutarı ve krediyi vermek için müşteriden isteyeceği peşinat tutarı kredi başvurusu yapıldıktan sonra belirlenir. 

Müşteri başvuruyu yaptıktan sonra banka kredi kullanılmak isteyen konuta bir uzman yollayarak dönem şartlarında konutun piyasa değerini belirlemesini ister. Piyasa değeri belirlenen konuta bu değer üzerinden kredi onaylaması yapılır. İstenen tutar konutun değerinin çok üstündeyse muhtemelen kredi onaylanmayacaktır. 

Kredi tutarının uyumlu olması, müşterinin yüksek bir kredi notuna sahip olması ve gelir durumunun iyi olması durumunda kredi başvurusu ortalama 5 iş günü içinde cevaplanmaktadır. Olumlu yanıt alan müşteriler kredinin onaylanmasını takip eden günlerin birinde notere giderek konutun satış işlemlerinin gerçekleştirilmesini sağlayabilirler.

Evlilik – Düğün – Nişan İçin Kredi Veren Bankalar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu