Banka - Kredi

Faturalı Hatlara Kredi Verilir Mi?

Telefon hattı üzerine kredi çekilebilir mi?

Faturalı hatlara kredi verilir mi? Cep telefonu faturasına ek kredi çekmek mümkün mü? Hattın üzerinde kredi çekmek için hangi yollar izlenmeli?

Faturalı Hatlara Kredi Verilir Mi? Faturaya Kredi Nedir?

Krediler, nakit ihtiyaçları duyan bireylerin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla bankalar tarafından sunulan bir imkândır. Bankalar, bu hizmet karşılığında faiz geliri elde etmektedir. Bankalar tarafından sağlanan bu işlem tamamen yasal ve devlet onaylıdır. Ayrıca faiz karşılığı ya da belirli bir miktar getiri karşılığında borç verme yetkisine yasal olarak sahip olan tek kuruluş da bankalardır. Ancak bankalar dışında da kredi veren, faiz talep eden ve bunun için farklı yollar üreten kişi ya da kuruluşlar da bulunmaktadır. Bu kişilerin yapmış olduğu işlemler ise tefecilik olarak adlandırılmaktadır. Tefecilik ise Türkiye Cumhuriyeti kanunları uyarınca suç kapsamında bulunan bir faaliyettir.

Faturaya Kredi Nedir? Nasıl Başvurulur?

Kişiler, acil nakit paraya sıkıştıkları zaman, eğer bankalardan ihtiyaçları olan krediyi alamıyorlarsa farklı yollara başvurmaktadırlar. Bu yollardan birisi de cep telefonu faturası üzerine kredi almaktır. Esasında telefon operatörleri böyle bir işlem yapmamaktadır. Bu işlem genellikle kenarda köşede kalmış, raflarında göstermelik birkaç telefon dışında ürün bulunmayan telefoncular tarafından yapılmaktadır. Bu yöntemde, faturası üzerine cep telefonu almış gibi gösterilmektedir. Ancak telefon yerine para verilmektedir. Krediyi kullanan kişi, aldığı parayı telefon taksiti olarak aylık faturasıyla birlikte ödemektedir. Telefonu satan kişi ise hem verdiği paradan kendine komisyon keserek para kazanmaktadır. Bu yol yasal olmamakla birlikte, suçüstü yakalanmadığı sürece ispat edilmesi zor olan bir durumdur.

3 Ay Ertelemeli Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? Tıkla.

Nakit Temin Etme Yolları

Bireyler, bankalardan kredi temin edemedikleri zaman, farklı yollara başvurarak nakit ihtiyaçlarını gidermeye çalışmaktadır. Bunlardan en bilinenlerinin başında, fatura üzerine telefon alıp bir başka telefoncuda satmak gelmektedir. Bu yöntemde banka kredisine oranla yaklaşık 3 kat daha fazla ödeme yapılmaktadır. Örneğin banka 5.000 TL’lik bir kredi için 200 TL faiz talep ediyorsa, bu yöntemle ödenecek olan miktar 5.600 TL’yi bulabilmektedir. Ayrıca telefon satılırken de ikinci el muamelesi gördüğü için çift yönlü zarar edilmektedir. Her ne kadar zararlı bir yöntem olsa da bireyler darda kaldıkları zaman başvurmaktadır. Bir diğer yöntem ise kredi kartı ile altın alıp, başka bir kuyumcuda bozdurmaktır. Bu durumda da alım satım arasındaki fark nedeni ile bir miktar zarar edilmektedir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Ben telefon hattına kredi çekilebileceğini düşünmüyorum. Sadece telefon al sat ile nakit para alabilirsiniz ama bence bu durumda da zarara uğruyorsunuz. Girmeyin telefon hattı üzerine kredi işlerine

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu