Banka - Kredi

Euro ve Dolar Üzerinde Koronavirüs Etkileri

Yeni tip Koronavirüs nedeniyle oluşan pandemi sonucu yaşanan belirsizlik ve yavaşlık tüm finans piyasalarını olumsuz etkilemeyi sürdürüyor. Bu aşamada küresel ekonomi hızlı bir daralma yaşarken, piyasaların eğilimleri ise daha güvenli limanlara doğru yol almak.

Koronavirüs hastalığı global anlamda kendini gösterir göstermez tüm banka ve finans kuruluşları 2020 yılının büyüme tahminlerinde değişiklik yaparak, bu tahminleri aşağı yönlü olarak değiştirdi. Mart 2020’de OECD tarafından sunulan tahminde küresel ekonomik büyüme oranı yüzde 2,4’e çekildi.

Tüm dünyada meydana gelen ölüm ve vaka artışları belirsizlik havasının oluşmasına yol açarken, yaşanan işsizlik artışı, çoğu sektörde yaşanan küçülme ve üretimdeki, yavaşlama finans piyasalarının güven arayışına olumsuz yanıt almasını sağlıyor.

Euro ve Dolar Paritesi

Pandeminin dünya ekonomisi üstündeki olumsuz etkilerini azaltmak amacı ile FED ve AB Bankası hemen her gün güven verici açıklamalar yapmaya gayret gösteriyor. Ancak euro ve dolar üzerinde koronavirüs etkileri bu söylemlerden olumlu anlamda bir sonuç ortaya çıkmadığını gösteriyor.

Sürekli açıklanan ekonomik destekler, özellikle Avrupa’da yaşanan belirsizlik ortamını yatıştırmaya yetmiyor. Avrupa’nın içinde bulunduğu durum yatırımcı için ise hala doların en güvenli liman olarak görülmesine katkıda bulunuyor.

Koronavirüs’ün dolar üzerindeki etkileri değerlendirildiğinde Euro/Dolar paritesi ufak değişimler gösterse de Amerikan doları ve devlet tahvillerinin hala en güvenilir yatırım aracı olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Kısa süre önce ABD kongresinden onaylanarak piyasaya sunulan 2 trilyon dolarlık destek paketi de oluşan 0olumlu havanın mimarı durumunda.

Euro ve Doların Geleceği

Euro ve doların geleceği, belirsizlik durumunun euro/dolar paritesini aşağı yönlü hareket ettiren en önemli etken olarak kabul edildiğinde biraz daha dalgalanmalar yaşayacak olarak öngörülebilir. Yine aynı bağlamda, salgının boyutları her ne kadar Amerika’da yüksek derecelere ulaşmış olsa da belirsizliğin doları güçlendirdiği kabul edildiğinde, mevcut güvenli limanın dolar olarak görüneceği tahmin edilebilir olacaktır.

Covid-19 salgınının sona ermesi ya da kısmen kontrol altına alınması yaşanan belirsizliğin ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Bu durum dolar üzerindeki mevcut baskıyı artıracak ve daha öngörülebilir bir yapıya sahip olunmasını sağlayacaktır. Ancak tüm çevreler tarafından pandeminin en az bir yıl daha süreceği kabul edilmişken, doların bir süre daha euro ve diğer para birimleri karşısında güçlü kalacağından söz etmek mümkün olacaktır. Uluslar arası kuruluşların hemen her gün yaptığı olumlu açıklamalar ise euro dolar paritesini bir miktar daha dengede tutmaya katkı sağlayacak gibi duruyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu