Nedir? - Nasıl?

Eşler İçin Ölüm Aylığı Bağlama Hakkında Merak Edilenler

Eşi ölen kişilerin cevap aradığı konularda biri de eşler için ölüm aylığı bağlama konusunda önemli noktalar nelerdir olduğundan pek çok araştırmalar yapılmaktadır. 

Düzenli olarak çalışan kişinin ölümü sonucunda ailesinin geçinebilmesi için aylığının eşine bağlanması çok önemli bir konu olmaktadır. Ancak bu aylığın başlanması ve düzenli olarak alınabilmesi için gerekli olan noktalar bulunmaktadır. 

Ölüm Aylığını Almak İçin Gereken Şartlar

Eşler için ölüm aylığı bağlama konusunda önemli noktalar olduğundan aylık alabilmek için bu noktalara dikkat edilmesi gerekir. Ölüm aylığı alabilmek için gerekli olan bir takım şartlar bulunaktadır. Bu şartların yerine getirilmesi doğrultusunda aylık bağlanabilir. Kanunun yürürlük tarihinden sonra ölen sigortalı kişilerin hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanabilmesi için gerekli olan şartlar;

  • En az 1800 gün malullük, ölüm ve yaşlılık sigortaları primi bildirilmiş olmalı,
  • 4/1- a sigortalıları için her türlü borçlanma süreleri dışında en az 5 yıldan bu yana sigortalı bulunup toplam olarak 900 gün malullük, ölüm ve yaşlılık sigortaları primi bildirilmiş olması şartıyla ölüm aylığı bağlanabilir. 
  • Malullük vazife malullüğü ya da yaşlılık aylığı almaktayken veya bu durumda vazife malullüğü ya da yaşlılık aylığı bağlanmasına hak kazanmış olup işlemleri tamamlanmamış, 
  • Bağlanmış olan malullük vazife malullüğü ya da yaşlılık aylığı sigortalı olarak çalışmaya başlamaları sebebi ile kesilmiş durumdayken ölen kişilerin hak sahiplerine yazılı istekte bulunmaları durumunda ölüm aylığı bağlanmaktadır. 

Ölüm Aylığı Kimlere Bağlanır?

Ölüm aylığı kimlere bağlanır sorusu her zaman tartışılan bir konu olsa da bu aylık eşine, çocuklarına, anne ve babasına bağlanmaktadır. Hayatını kaybeden sigortalının eşine aylık bağlanmasının bir takım şartları bulunmaktadır. Eşine ölüm aylığı bağlanması şartları ölüm tarihinde sigortalının eşi ile yasal evlilik bağının olması gerekir. Ölen sigortalının çocuklarına aylık bağlanabilmesi için çocukların cinsiyeti, yaşı, malul olup olmaması, öğrenim durumu ve medeni hali göz önünde bulundurulmaktadır. Erkek çocukta yükseköğrenim görüyor ise 25 yaşını doldurmamış olmalıdır. Aksi durumda 20 yaşını geçmemiş olmalıdır. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu