Banka - Kredi

Ekspertiz Evin Yüzde Kaçına Kredi Verir?

Ekspertiz evin yüzde kaçına kadar kredi verir? Bankaların ev için vereceği kredi miktarı belirlenirken hangi kriterler dikkate alınır? 2021 Güncel bilgiler

Konut alımlarında birikimi olan vatandaşlar kendi parasıyla alırken yeterli birikimi olmayanlar ise finansal kurumların desteğine ihtiyaç duyarlar. Finansal kurum desteği yani kredi ile konut alımı ülkemizde en çok tercih edilen yöntemdir.

Yeterli birikiminiz olmadan konut almaya karar verdiğinizde finansal kurumların desteği ile gerçekleştirebilmeniz çok kolaydır. Satın almaya karar verdiğiniz ev için bir banka şubesine giderek kredi başvurusu yapabilirsiniz. Burada unutulmaması gereken bir konu şudur, satın alacağınız evi her ne kadar banka kredisi ile de alsanız mutlaka belirli bir peşinat ödemeniz gerekmektedir.  Çünkü yasalar gereği bankalar tarafından evin tamamına kredi verilmez. Ülkemizde konut alımlarında bankaların verdiği kredi oranı %80’di ve bankalar evin bu kadarını kredilendirebiliyordu. Konut alımlarında, değişen yasa ile ekspertiz evin yüzde kaçına kredi verir? Diye sorulmaya başlandı.

Bankaların Konuta Verdiği Kredi Oranı Ne Kadar?

Fakat tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde görülen korona virüs nedeniyle 18.03.2020 tarihinde gerçekleştirilen korona virüs değerlendirme toplantısı ile bankalarca uygulanan konut kredisi oranları 500bin TL’nin altındaki konutlar için bu oran  %80’den %90’a çıkarıldı. Diğer bir ifadeyle satın alınacak evin peşinat miktarı %10’a düşürüldü.

Peki ev almak için bankaya müracaat edildiğinde kredilendirme oranı nasıl belirlenir, ekspertiz evin yüzde kaçına kredi verir, kredili alımlarda eve ödenecek toplam peşinat tutarı ne kadardır? Bütün bunlar bankaya kredi başvurusu yapıldığında eve gönderilecek ekspertiz tarafından hazırlanan rapor ile belirlenir ve kredilendirmeye tabi tutulur.

Ekspertiz Kimdir ve Nasıl belirlenir?

Ekspertiz, konut uzmanı olarak ta bilinen kişidir. Konutlar konusunda uzmandır ve piyasa şartlarına göre eve belirli bir değer biçer ve rapor hazırlar. Bankalar ekspertizce belirlenen değeri evin gerçek değeri kabul ederek kredi çıkarır. Her banka bir ekspertiz ile çalışır ve bu kişiler banka personeli değildir, bağımsız firma çalışanlarından seçilir.

Ekspertizin evin değerini belirlerken göz önünde bulunduracağı ilk kriter tamamlanma oranıdır. Evin tamamlanma oranı ile birlikte yaşı ve inşaat maliyeti de göz önünde bulundurulur. Ekspertizin dikkate alacağı bir diğer kriter ise lokasyondur. Binanın lokasyon durumu ve çevredeki binaların değeri de dikkate alınarak proje ve ruhsatı da incelenir. Son yapılan işlem ise tapu kayıtları olup; şerh, ipotek, irtifak hakkı durumlarına bakılır. Bütün bu işlemlerin tamamlanmasının ardından ekspertiz raporu hazırlayıp bankaya sunar.

Bankaların Verdiği Kredi Miktarı Nedir?

Konut kredisi başvurularında en çok merak edilen soru ekspertiz evin yüzde kaçına kredi verir, olmaktadır. Başvuru yapılan banka, ekspertiz tarafından hazırlanan rapora göre evin gerçek değeri kabul ederek işlem yapar. Yeni yasa ile konut kredisi %90’a çıkarıldığından banka şubesi ekspertiz raporunun %90’lık kısmına kredi vermektedir ve kalan %10’luk miktar başvurusu sahibi tarafından peşinat olarak ödenmektedir. Fakat kredi işlemleri başlatılmadan önce ekspertiz raporunu detaylı olarak inceleme imkanınız bulunmaktadır.

Örneğin alacağınız evin tutarı 100 bin TL ise 10 bin TL peşinat ödeyerek 90 bin TL kredi alabilirsiniz. Eğer 200bin TL değerinde bir ev almak istiyorsanız ödeyeceğiniz peşinat miktarı 20 bin TL olup 180 bin TL kredi alabilirsiniz. Konut kredilerinde unutulmaması gereken husus ekspertiz tarafından biçilen değer üzerinden banka kredilendirme yapmaktadır.  Yasa gereği değeri 500 bin TL altındaki bütün konutlar için kredilendirme miktarı %90 olup bu oran üzerinde kredi verilmemektedir. Kalan %10’luk miktar ise konut alan kişi tarafından peşinat olarak ödenmektedir.

Ekspertiz Raporuna İtiraz

Ekspertiz raporuna itiraz etmek mümkündür.  Eğer eve gelen ekspertizin konuta düşük fiyat belirlediğini düşünüyorsanız bir dilekçe yazarak rapora itiraz edebilirsiniz. Fakat konuta tekrar gelecek olan ekspertizin yüksek değer biçmeyebileceği yada daha düşük bir fiyat ile değerleme yapabileceği de hatırdan çıkarılmamalıdır.

Aracımı ipotek gösterip kredi çekebilir miyim diye merak edenler için ipotekli kredi konusunda yazdığımız bu içeriğin ardından dilerseniz Ekspertiz Evin Yüzde Kaçına Kredi Verir? başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu