İş - KariyerNedir? - Nasıl?

Drone Pilotluğu Nedir? Nasıl Olunur? Geniş Rehber

Drone pilotu nasıl olabilirim, drone pilotları ne kadar kazanıyor?

Yeni bir iş mi arıyorsunuz? Drone pilotu olmak ister misiniz? Bu sayfamızda geleceğin mesleklerinden birisi olarak görülen drone pilotluğu mesleğini tanıyacağız.

Drone pilotu nedir? Yani insansız hava aracı pilotu nedir? Nasıl bir iştir? Ne iş yapar? nasıl olunur? Drone ehliyeti nereden ve nasıl alınır? Drone pilotu maaşları ne kadardır? yani kısaca drone pilotluğu mesleği hakkında merak edilenleri öğreneceğiz.

Gelişen teknoloji ile birlikte her geçen gün yeni meslek grupları ortaya çıkıyor. Son dönemlerde hızla yükselişte olan drone pazarı ile birlikte drone pilotluğu mesleği de aranan meslekler grubuna şimdiden girdi. 2019 itibari ile ülkemizde bulunan drone sayısı 25.000 rakamına ulaşmış durumda. Bir çok sektör artık drone kullanır oldu. Fotoğrafçılık, belgesel çekimleri, spor organizasyonları, habercilik, lojistik (kargo taşımacılığı) ve bir çok sektörde drone kullanımı günden güne artıyor.

Bu artış ile birlikte drone Türkçe karşılığı insansız hava aracı kullanan insanlara yani drone pilotları ihtiyacı da doğal olarak artış gösteriyor. Yeni iş yapmak için fikir arayanlara geleceğin mesleği olan drone pilotluğunu değerlendirmelerini tavsiye edebiliriz. Fakat önce işin detaylarını öğrenelim.

Drone Pilotu Nedir?

Drone, yani Türkçe anlamıyla insansız hava aracı sayısı her geçen gün artış gösteriyor. Yerli üretim yapan firmaların sayısındaki artış da drone pazarının yükselişini daha da hızlandıracak gibi görünüyor. Buna bağlı olarak droneları yani insansız hava araçlarını uçuracak personellere olan ihtiyaç da artıyor. İnsansız hava araçlarını kullanmak için gerekli belgelere sahip, drone kullanan kişilere dron pilotu deniliyor. Yeni yeni ortaya çıkan bu mesleğe de dron pilotluğu denir.

Drone pilotluğu yapabilmek için bazı eğitimler almak gerekir. Drone uçurmak, güvenlik zafiyetini de beraberinde getirdiğinden belli başlı bazı izinler ve belgelere sahip olmak gerekiyor. Dronelar insanların işini kolaylaştırsa kötü niyetli kişilerin elinde güvenlik sorunlarını da beraberinde getirir. Bu yüzden yerleşim yerleri civarında drone kullanmak için resmi kurumlardan izin almak gerekir. Askeri bölgelerin yakınlarında drone uçurmak yasaklanmıştır. Bu yasağı çiğneyenlere belirli miktarda para cezası kesilir. Askeri bölgeler gibi yasaklı alanlarda drone kullanımı para cezasının da ötesinde cezalara da tabii olabilir.

Drone (insansız hava aracı) pilotu olmak için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün belirlediği eğitim kurumlarından drone pilotluğu eğitimi almak gerekiyor. Eğitimi başarı ile tamamlayıp sınavları geçtikten sonra drone ehliyeti belgesine sahip olunur.

Drone Ehliyeti Nasıl Alınır?

Türkiye’de Nisan 2018 tarihinde yürürlüğe giren yasa gereği drone kullanmak isteyen kişilerin ehliyet alması zorunlu olmuştur. İnsansız hava araçlarının kullanımı için ehliyet veren kurumlardan hem teorik hem de pratik eğitimler almak gerekiyor.

Drone ehliyeti alma mantığı tıpkı sürücü belgesi almak gibi düşünülebilir. Nasıl ehliyet için bir kursa katılıp gerekli kuralları öğrenmek gerekir, teorik ve pratikte sınava girilirse, drone pilotluğu ehliyeti almak için de aynı kurallar geçerlidir.

İnsansız hava aracı pilotu eğitiminde droneların çalışma prensipleri, sivil havacılık kuralları öğrenilir. Belirli bir süre zarfında alınan eğitim sonucunda sınava tabi tutularak başarılı olanlara drone pilotluğu sertifikası yani drone ehliyeti verilir.

Özetle drone pilotu nasıl olunur şeklindeki soruya öncelikle drone pilotluğu kursuna kayıt olmak gerekir.Verilen teorik ve pratik eğitimleri aldıktan sonra sınavlarda başarılı olmak koşuluyla olunur olarak cevap verebiliriz.

Drone Pilotluğu Eğitimi Veren Bazı Kurumlar

Türkiye’de pazarın hızla yükselişte olması sebebi ile buna bağlı kurumlardaki artış da dikkati çekiyor. Ülkemizde drone pilotluğu eğitimi veren kuruluşlarda günden güne artış gözleniyor. Drone pilotu olmak için bu kurumlarda eğitim almak gerektiğini söyledik.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün izni ile günümüzde drone ehliyeti veren başlıca kurumlar aşağıdaki gibidir. Drone pilotu olmak isteyenler, bulundukları bölgelerdeki drone ehliyeti veren firmalara başvurabilirler.

Eğitimi başarı ile tamamladığınız takdirde siz de drone pilotu olabilirsiniz. Geleceğin mesleklerinden sayılan bu mesleği siz de yapabilirsiniz. Türkiye’de drone pilotluğu eğitimi veren kurumlar ve iletişim bilgileri;

Kimler Drone Pilotu Olabilir?

İnsansız hava aracı uçurmak için drone pilotu ehliyeti sahibi olmanın gerektiğini söyledik. Drone pilotluk ehliyetinin nasıl alınacağını ve drone pilotluğu eğitimi veren firmaları inceledik.

Şimdi de kimler drone pilotluğu yapabilir. Drone pilotu olmak için neler gerekir? ve Drone pilotluğu sertifikası almak ne kadara mal olur? bu soruları da cevaplayalım.

İnsansız hava aracı pilotluğu konusunu burada bitirelim. Fakat siz merak ettiklerinizi sorabilirsiniz. Yorumlarınızı bırakarak öğrenmek istediklerinizi bize iletebilirsiniz.

İnsansız hava aracı kullanım sertifikası almak için fazla şart aranmaz. Herkes drone ehliyeti alabilir. Tıpkı sürücü belgesi alır gibi bazı evraklar ve kurs sonundaki sınavı başarı ile tamamlayan erkek bayan herkes drone, Türkçesi insansız hava aracı pilotu olabilir.

Drone Pilotluğu Eğitimi Almak İçin Neler Gerekir?

Kayıt için istenilen evrakları da öğrenelim,

  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • 4 adet vesikalık fotoğraf
  • Adli sicil belgesi (Sabıka Kaydı)
  • Sağlık raporu (B Sınıfı ehliyet alabilir tasdikli)
  • Eğitim ücretini ödediğini gösteren dekont

Drone Ehliyet Ücreti Ne Kadardır?

Drone ehliyeti almanın maliyeti için tam rakam vermek doğru olmaz. Bu alacağınız ehliyet sınıfına ve eğitimi veren firmanın kendi uyguladığı fiyatlara göre değişir. İlla ki bir fiyat vermek gerekirse,

2021 itibari ile drone ehliyet ücretleri 900.00 TL’den başlar, 3.000 TL’ye kadar çıkabilir.

Dediğimiz gibi, kesin rakamı yukarıda isimlerini ve iletişim bilgilerini verdiğimiz insansız hava aracı kullanma eğitimi veren kurumlardan öğrenebilirsiniz.

drone pilotu maaşları ne kadar
drone pilotu maaşları ne kadar

Drone Pilotu Maaşları Ne Kadardır?

Bu alanda da bir rakam vermek zor görünüyor. Şirketten şirkete, kurumdan kuruma değişebilir. Devlet kurumlarında drone pilotu maaşı özel sektöre göre oldukça yüksektir.

Özel sektörde arz talep dengesine bağlı olarak fiyatlar değişiklik gösterebilir. Günümüz şartlarında drone pilotu maaşları için bir şey söylemek doğru olmaz. Fakat drone pilotluğunun yakın geleceğin mesleklerinden birisi olacağı aşikar.

İlgili Aramalar: Drone pilotu nedir, drone pilotluğu nasıl yapılır, nasıl olunur, insansız hava aracı, drone ehliyeti nasıl alınır, drone ehliyeti ücretleri ne kadardır, drone pilotu maaşları, drone uçuranlar ne kadar kazanır,  drone ehliyeti fiyatları ne kadar, insansız hava aracı pilotu, drone pilotluğu eğitimi

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Son zamanlarda her alanda yavaş yavaş kullanilmaya baslanilan drone bende de merak uyandırmışti. Merak ettigim tum sorularin cevabını aldim. Gayet açık ve açıklayıcı bir anlatim olmuş. Tesekkurler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu