Nedir? - Nasıl?

Doğum Borçlanması İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

Kadınlar için son derece önemli olan doğum borçlanması için gerekli olan evraklar nelerdir sorusuna en doğru yanıtları birlikte bulalım.

Erkekler için önemli olan askerlik borçlanması gibi kadınlar içinde doğum borçlanması erken emeklilik için çok önemli bir yere sahip olmaktadır. Doğum borçlanması hakkında bilinmeyenler hakkında detaylı araştırmalar yapalım.

Doğum Borçlanması Nedir?

Doğum borçlanması için gerekli olan evraklar nelerdir sorusu kadınların en fazla merak ettiği ve cevap aradığı soruların başında gelmektedir. Doğum borçlanması çalışan annelerin çocuk sahibi oldukları tarihleri içine alan dönemlerde yapılmaktadır. Annelere emeklilik tarihini öne çekmek için sunulan çok önemli bir fırsat olmaktadır. Sigortalı işe başlangıç tarihinden sonra çocuk sahibi olan kadınların sahip oldukları 3 tane çocuk için doğum borçlanması yapma hakları bulunmaktadır. 

Her çocuk için 2 yıllık borçlanma hakkı bulunan anneler şartlara uygun olmaları durumunda sahip oldukları 3 çocuk için yaklaşık olarak 2160 güne kadar doğum borçlanması yaparak daha erken emekli olma şansını yakalamaktadır. Doğum borçlanması süresi her bir çocuk için 720 günü içine almaktadır. Bu destekten yararlanarak hizmet eksiklerini tamamlama fırsatını yakalayan anneler eksik günlerine ait olan prim ödemelerini gerçekleştirme avantajı sayesinde daha erken emekli olacaktır. 

Doğum Borçlanması Koşulları Nelerdir?

Doğum borçlanması için gerekli olan evraklar bulunmaktadır ve bu evrakların tamamlanması ile başvuru yapılabilir. Bunlar borçlanma talep dilekçesi ve kimlik belgesi fotokopisi olmaktadır. Ayrıca doğum borçlanması başvurusu için gerekli olan koşullar bulunmaktadır ve bunlar;

  • Kadın sigortalının talepte bulunma hakkına sahip olması için doğumdan önce olan dönemde çalışma sürecinin olması gerekir,
  • Doğumundan sonra olan sürelerde ise kadının adına herhangi bir prim ödemesi yapılmamış olması gerekir,
  • Doğum borçlanmasının yapılacağı süre içinde çocuğun hayatta olması gerekir. 

E- devlet doğum borçlanması başvurusu yapılabilir. Bunun için yapılması gereken bir takım işlemler bulunmaktadır. E- devlet üzerinden giriş yapılarak burada işlemler takip edilerek hiç yorulmadan kısa sürede doğum borçlanması için başvuru yapmak mümkün olacaktır. 

Kefil Şartı Olmadan Kredi Çekilebilecek Bankalar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu