Banka - Kredi

Borç Kapatma Kredisi Nedir – Şartları Nelerdir? [Tüm Bankalar]

Borç kapatma kredisi nedir ve kimler yararlanabilir? Borç transferi için hangi şartlar aranır? 2021 Yılı kapatma kredisi veren bankalar hangileridir?

Borç transferi olarak da bilinen borç kapatma kredisi, borçların ihtiyaç kredisi ile yeniden yapılandırılması yada bir noktada toplanmasıdır. Bu kredinin amacı birden fazla kredinin tek kredi altında toplanarak yeniden yapılandırılmasıdır.

Borç kapatma kredisi; kredi kartı borçları ve kredi borçlarını ödeme zorluğu çeken kişilerin ödemelerini kolaylaştıracak bir sistemdir. Birden fazla kredi kartı olanlar yada birden fazla kredisi olup da ödemede zorluk çekenlere yönelik bankaların sunduğu kolay ödeme yöntemlerinden birisidir. Bu yöntemle hem krediler tek çatı altında toplanır, hem de vadesi uzatılarak yeniden yapılandırılır.

Kredi kartı yada kredi borcunuzu dilerseniz borç kapatma kredisi ile diğer bankalardan borçlarınızı kapatıp tek bankada toplayabilir ve uzun vadede ödeyebilirsiniz.  Bankaların bir çoğu bu ödeme yöntemini kullanarak tüketicilere kolay ödeme imkanı sunar.

Borç Kapatma Kredisi Hangi Bankalardan Alınır?

Borç kapatma kredisi veren bankaların başında özel bankalar gelmektedir. Günümüzde aktif çalışan ING Bank, Finansbank, Denizbank, YapıKredi, Akbank ve Garanti Bankası gibi özel bankaların yanında kamu bankaları da borç kapatma kredisi vermektedir. Tüketiciler dilerse Vakıfbank, Ziraat Bankası gibi kamu bankalarından da bu krediyi kullanabilmektedir.

Bu kredi diğer kredilerden biraz farklı olup her bankanın belirlediği faiz oranları ve kampanyalar farklıdır. Krediyi veren banka krediyi alan kişi ile yeni bir sözleşme imzalayarak ödeme planı sunar. Ve  banka tüketicinin diğer bankalara olan borçlarını kapatır. Borç transferi kredisi almak isteyenler bankaların faiz oranlarını ve vadelerini araştırıp uygun ödeme koşulları olan bankaları tercih edebilir.

Borç Kapatma Kredisi Şartları Neler ve Kimlere Verilir?

Borç kapatma kredisinde ilk şart bütün borçların tek bankada toplanmasıdır. Yani kredi kartı için A Bankasından, kredi borcu için B Bankasından bu kredi kullanılamaz. Bütün kredi kartı ve kredi borçları için tek bir bankadan kredi kullanılabilmektedir. Borçların tamamı bankaya devredilmesiyle bu krediyi kullanmak mümkündür. Borçların bankaya devredilmesinin ardından banka tarafından ödeme planı hazırlanır ve yeni sözleşme imzalanarak kredi kullandırılır. Para diğer bankalara EFT yapılarak borçlar kapatılır. Bankaca yapılan bu EFT işlemi ücretsiz olup tüketiciden ayrıca ücret alınmaz.

Bu krediyi başka kredi ve kredi kartı borcu olanlar kullanabilmekte olup borç yapılandırması yapmayan kişilere verilmez. Krediyi alabilmenin ikinci koşulu da kredi kartı ve kredi borcu olmasıdır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Furkan bey merhaba,
    Diğer bankalara ait kredi kartımın vadesi gelmemiş olan borçlarında kapatılması gerekir mi ?
    ve bu işlem sonrasında kredi kartlarını iptal mi ediyoruz? kullanmaya devam edebilirmiyiz?
    Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu