İş - Kariyer

Beyaz Yakalı ve Mavi Yakalı Çalışan Ne Demek? Aralarındaki Farklar Nelerdir?

Çalışma hayatında duyduğumuz yaka renklerinin anlamlarını biliyor musunuz? İş hayatına yeni başlayan bir kişi, “Beyaz Yaka” ve “Mavi Yaka” terimlerini ilk duyduğunda kendi kendine sormuştur. Beyaz yaka nedir? Mavi yaka ne demek?

Mavi yakalı ile beyaz yakalı çalışan arasında ne fark vardır? Neden sınıflandırılmışlardır.

Bu sayfamızda iş yaşamında beyaz yaka ve mavi yaka olarak sınıflandırılan personellerin ne anlama geldiklerini inceleyeceğiz. Aralarındaki farkları anlatmaya çalışacağız.

Ne tür işlerde çalışır? Neye göre beyaz yakalı ve mavi yakalı olarak ayrılmışlardır? Çalışma hayatına yeni başladınız ve beyaz yakalı nedir? Mavi yakalı ne demektir? Öğrenmek istiyorsanız aradıklarınızı bu sayfamızda bulacağınıza inanıyoruz.

Ayrıca kendinizin beyaz yakalı mı yoksa mavi yakalı mı olduğunuzu bilmiyorsanız, yazımızın sonunda bunu da öğreneceksiniz.

Beyaz Yaka Nedir?

Beyaz yaka, masa başında çalışan personeller için kullanılan bir tanımlamadır. Beyaz yakalılar bizzat sahada bulunmaz. Daha çok ofiste, bilgisayar başında, evrak işleri ile uğraşır. Fiziksel olarak değil, daha çok zihinsel çalışma gerektiren işleri yapar.

Yapılan işlerde beden gücü kullanmaya ihtiyaç duymayan işlerde çalışan personellere beyaz yaka veya beyaz yakalı çalışanlar denir. Memur, muhasebe, yönetici, araştırma geliştirme gibi işlerde çalışırlar. Devlet kurumlarında beyaz yaka işlerde çalışanlara memur, özel sektördeki beyaz yakalılar ise idari personel diye adlandırılır.

Yazımızın devamında beyaz yakalı çalışanları daha detaylı örneklendirmeye çalışacağız. Beyaz yaka nedir sorusunun az çok ne demek olduğunu kavradığınızı var sayıyoruz.

Mavi yaka ile devam edelim,

Mavi Yaka Ne Demek?

Mavi yaka nedir kısaca tek cümle ile cevap verecek olursak, beyaz yakanın tersidir şeklinde tanımlayabilirz. Beyaz yaka için geri planda, masa başı işlerde, daha çok ofis gibi ortamlarda, bilgisayar başında evrak işleri gibi işlerle uğraştığını söylemiştik.

Dolayısı ile mavi yaka da bizzat sahada, beden gücünü kullanan personeller için kullanılan bir terimdir. Beyaz yakalıların çalışma yerleri ofis, büro gibi yerlerdir. Mavi yakalılar üretimin içindedir. Bir iş yerinde üretim mavi yakalılar tarafından yapılır. Gerekli durumlarda dışarıda, arazilerde çalışır.

Mavi yaka grubuna giren personellerin bazıları tehlikeli işler arasında olan işleri yapabilir. Beyaz yakalı personeller için tehlikeli işler diye bir şey söz konusu değildir.

Temizlik görevlileri, montaj işçileri, üretim elemanları, tamirciler, şoförler, ustalar mavi yakalı çalışanlara sadece bir kaç örnektir.

Aralarındaki Farklar Nelerdir?

Beyaz yakalı ile mavi yakalıların aralarındaki farkları beyaz yaka nedir ve mavi yaka nedir tanımlarını yaparken değinmiştik. Şimdi de madde madde sıralayalım.

Anlaşılması daha kolay olsun. Önce şunu belirtelim,

Bir iş yerinde beyaz veya mavi yaka sınıflandırması sadece yapılan işleri belirtmek için ayrılmıştır. Yoksa beyaz yakalı çalışanların mavi yakalı çalışanlara üstünlüğü diye bir şey söz konusu değildir.

Ya da tam tersi, mavi yaka çalışan bir personel ile beyaz yakalı olarak çalışan bir personel bir iş yeri için aynı öneme sahiptir. Biri olmadan diğerinin yaptığı işin anlamı yoktur. İkisi de birbirini tamamlayan işler yapar.

İki grup arasındaki farkları maddeler halinde ele alacak olursak;

  • Beyaz ve mavi yaka diye ayrılan çalışanların en büyük fark, çalışma şekilleri olduğunu söylemiştik. Beyaz yakalı çalışanlar zihinsel, beyin gücü gerektiren işlerde çalışırlar. Mavi yaka çalışanlarının en büyük özelliği beden gücüne dayalı işlerde çalışmalarıdır.
  • Mavi yakalılar üretimin içinde, bizzat sahada çalışır. Beyaz yakalı bir personelin çalışma yeri ofis, büro gibi maşa başı işlerdir. Daha çok evrak işleri yapar.
  • Kamu kurumlarında çalışan beyaz yakalı personeller için memur, özel sektördeki beyaz yakalılara idari personel veya yönetici denir.
  • Ücretlendirmede mavi yaka personel saatlik ücret veya yevmiye usulü ücretlendirilir. Beyaz yaka personellerin ücretlendirilmesi aylık matbu şeklinde yapılır.
  • Beyaz yaka çalışanlar genellikle tek vardiya çalışır. Sabah 08:00 akşam 16:00 saatleri arasında çalışır. Mavi yaka çalışanlar iş yerine bağlı olarak 3 vardiya çalışabilir.
  • Ayrıca hafta sonu ve resmi tatillerde beyaz yakalı çalışanlar izin kullanır. Yine iş yerine bağlı olarak mavi yakalı çalışanlar hafta sonunda veya resmi tatillerde çalışması gerekebilir.
  • Mavi yaka çalışanlar beden gücü ile çalıştıklarından genelde ayak üzerinde çalışır. Beyaz yaka çalışanlar masa başa işleri yaptıklarından genelde masa başında çalışır.
  • Kılık kıyafet konusunda beyaz yakalılar derli toplu, tıraşlı, ütülü giyinmelidir. Mavi yakalı personeller kıyafet konusunda beyaz yakalılara kıyasla özgür bırakılmışlardır. Fakat sahada tehlike arz edecek durumlar varsa iş güvenliği açısından mavi yakalı çalışanların baret gibi koruyucu kıyafetler giymesi zorunludur.

Beyaz yakalı olarak çalışan kişilerle ve mavi yakalıların arasındaki en belirgin farklar bu şekildedir. Ana hatları ile bir beyaz yakalı ile mavi yakalı çalışanı ayıran özellikler bu şekildedir.

Siz Hangi Yaka Grubundasınız?

İş yaşamına yeni başlayanların veya kariyer.net, yenibiris.com, eleman.net, secretcv.com, gibi iş ilanları sitelerinde sık sık duyduğumuz mavi ve beyaz yaka nedir sorusuna cevap aradık.

Bu sayfamızda beyaz yaka nedir? Mavi yaka ne demek? Beyaz yakalı ile mavi yakalı çalışanlar neye göre belirleniyor? Bunun gibi konularda bilgi sahibi olacağımızı söylemiştik.

Ayrıca kendinizin hangi yaka grubuna girdiğinizi bilmiyorsanız, yazımızın sonunda bunu da öğreneceğinizi belirtmiştik. Yazımızın sonuna gelirken aradıklarınızı buldunuz mu? Merak ediyoruz. Mavi yaka nedir? Beyaz yakalı ne demektir? Kendinizin hangi gruba girdiğini öğrendiniz mi? Cevabınız evet ise beyaz yakalı mı yoksa mavi yakalı mısınız? Yorumlarınızı bırakmayı unutmayın…

İlgili Aramalar: Beyaz yaka nedir, mavi yaka nedir, beyaz yakalı personel, mavi yakalı çalışan, mavi yaka ne demek, beyaz yaka ne demek, beyaz yaka mavi yaka, ne fark vardır, iş hayatında yaka renklerinin anlamları

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bu gönderiden önce beyaz yakalı ve mavi yakalı çalışanlar hakkında fazla bir bilgi birikimim yoktu ama bu gönderiyi okuduktan sonra az da olsa bilgi sahibi oldum teşekkür eder başarınızın devamını dilerim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu