Banka - Kredi

Aracımı İpotek Gösterip Kredi Alabilir Miyim?

Aracımı ipotek gösterip kredi alabilir miyim? Araba ipotekli kredi çekmek ve motorlu taşıtını rehin gösterenlere 2021 de en kolay kredi veren bankalar hangileri?

İnsanlar kredi çekebilmek için farklı seçenekleri kullanmayı tercih ediyorlar. Düzenli geliri olmayan ve kefil göstermek istemeyenler araçlarını ipotek vererek kredi çekebilmeleri mümkündür. Tabi bunun için bazı şartları sağlamak gerekiyor. Öncelikle aracın değeri, kaç ayda ödemeniz gerektiği gibi noktalar odaklanmak gerekiyor.

Direkt araç almak için değil ihtiyaç kredisine başvurmak içinde kullanılabilecek bir yöntemdir. Tabi her banka bunu kabul etmemektedir. Aslında hepsi etse de öncelikli olarak aracın yaşına, modeline ve sorunsuz olup olmadığına daire bir ekspertiz raporu istenmektedir. Bu raporu getirenler ve araçları yeni olanlar bu işlem için başvuru da bulunabilirler.

Araç İpotek Gösterilerek Alınacak Maksimum Kredi

Araç ipotek göstererek kredi almak isteyenlerin merak ettiği konulardan biride bu şekilde çekebilecekleri maksimum kredi miktarıdır. Bu şekilde kredi sağlayan bankalar araç değerinin %50’lik kısmını geçmeden kredi verirler. Araç değeri piyasa araştırması sonrasında belirlenen bilirkişi raporunun ardından verilecektir. Ya da kasko değerleme listene bakılır.

Aracın yaşına, modeline ve markasına bakılarak ortalama fiyatı belirlenir ve size o fiyatın yarısını geçmeyecek kredi imkanı sunulur. Bu işlemde bir nevi taşıt kredisi olduğu için verilecek en uzun vade seçeneği de 60 ay olarak sınırlandırılmıştır. Örneğin 50 bin TL değerinde bir aracı ipotek göstererek kredi çekmek istiyorsanız size maksimum 25 bin TL kredi verilecektir.

Araç İpotekli Kredilerde Bilinmesi Gerekenler

Araç ipoteği kullanarak kredi çekmek isteyenlerin bilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Bu noktaları bilmeden hareket etmek istediğiniz krediye ulaşmanızı zorlaştıracaktır. O nedenle kendinizi buna hazırlamak için bu gereksinimleri öğrenmenizde fayda var.

  • Araç ipotekli kredi her banka tarafından verilmemektedir.
  • Araç ipoteği veren bankalar aracın marka, model durumunu değerlendirmeden buna karar vermezler.
  • Kasko bu şekilde kredi için kullanılacak araçlar için bankalar tarafından şart koşulmaktadır.
  • Aracın kasko değeri Türkiye Sigortalar Birliği tarafından sunulan kasko değer listesinden belirlenmektedir.
  • Araç ipoteği verilerek maksimum çekilecek kredi aracın kasko değerinin yarısını geçmez.

Araç İpoteği İle Kredi Veren Bankalar

Araç ipoteği ile kredi veren bankalar genelde müşterilerinin kredi notu yetersiz kaldığı durumlarda isterler. Yani eğer başvurulan krediyi karşılayacak bir kredi notunuz yoksa buna güvence verecek bir şey sizden istenecektir. Bu bir kefil de olabilir ipotek verilecek bir mal da olabilir. Ev, arsa veya araba bankadan bankaya bunlardan birisi tercih edilebilir. Bu konuda daha esnek hizmet veren bazı bankalar aşağıda ki gibidir. Sizde bu şekilde bir kredi için başvuru yapacaksanız ilk olarak bu bankalara gitmenizde fayda var.

  • Vakıfbank
  • Akbank
  • Ziraat Bankası
  • Burgan Bank
  • QNB Finansbank

Aracımı ipotek gösterip kredi çekebilir miyim diye merak edenler için ipotekli kredi konusunda yazdığımız bu içeriğin ardından dilerseniz Ekspertiz Evin Yüzde Kaçına Kredi Verir? başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu