Devlet Destekleri

65 Yaş Aylığı Almak İçin Yeni Şartlar Neler?

65 yaş maaşı alabilmek için 2020 güncel koşulları nelerdir? Her ay düzenli maaş için yeni başvurular nasıl yapılıyor? 65 Maaşları kaç para oldu?

Emekli sandığı, SGK, Bağ-kur gibi kurumlardan emekli maaşı olmayan kişiler ve hiçbir sosyal güvencesi olmayan kişiler, devlet tarafından güvence altına alınmaktadırlar. Eğer muhtaçlık gelirinden düşük bir gelire sahip olan kişiler varsa, 2022 sayılı kanunun gereğince 65 yaş aylığı alabilmektedirler.

Gerekli şartları sağlamış olan kişilerin alacakları maaşlar aylık alınabilmektedir. Alınacak olan maaşların tutarları ise, taşıdıkları şartlara göre değişiklik göstermektedir. Sağlanacak şartlar içerisinde ise maaşı alacak kişilerin maddi durumları, manevi durumları ve de sağlık durumları incelenmektedir.

Sağlanan bu imkânlar ise günümüzde usulsüz şekilde yürütülmeye başladığından dolayı çeşitli önlemler ile kontrol altına alınmıştır. Özellikle 65 yaş aylığı başvurusunun yapılmasının ardından, detaylı incelemeler kurul tarafından detaylı araştırmalar yapılmaktadır.

Maaşı alacak yaşlılar için çocuklarını durumları, kendilerinin ve çocuklarının adına kayıtlı gayrimenkullerin olup olmaması durumları dikkatli bir şekilde incelenmektedir. Yapılan incelemelerin ardından maaşı almaya hak kazananlar bu imkânlardan faydalanmaktadırlar.

Yaşlılık Maaşı Şartları Nelerdir?

Yaşlılık maaşlarını alacak olan kişiler, maaşlarını aylık olarak alabilecekleri gibi talepleri doğrultusunda 3 ayda bir de alabilmektedirler. Aylık olarak maaşlarını almak isteyen kişilerin ise maaşlarının tutarı 609,67 TL olarak belirlenmiştir. 2020 yılında yapılan çalışmaların ardından gerekli şartlarda kısıtlamalara gidilmiştir.

Önceki yıllarda maaşı alacak olan kişilerin, kendilerinin ve ailesinin durumları göz önünde bulundurularak maaş almaya hak kazanıp kazanmadıkları belirleniyordu. Günümüzde ise maaşı alacak olan kişinin maddi, manevi ve sağlık durumlarına bakılarak yaşlılık maaşı alıp almayacakları belirlenmektedir.

65 yaş aylığı için başvuruda bulunmuş olan yaşlıların, gerekli incelemelerin ardından maaş almalarında bir sakınca olmadığı belirlendiğinde, kendileri bilgi iletilecektir. Başvuruların onaylanmasının ardından, onay işlemi ile birlikte o ay içerisinde yaşlılık maaşı alınmaya başlanacaktır. Başvuruları onaylanan kişiler ise maaşlarını Ziraat Bankası ve PTT dairelerinden alabileceklerdir.

Maaşlarınızı alırken kimliğiniz ile gitmeniz yeterli olacaktır. Çevrenizde sizler de bu şekilde mağdur durumda olan, daha önce çalışmamış ve hiçbir sağlık güvencesi olmayan kişilerin bu maaşı almaları için bilgilendirme yapabilirsiniz. Doğrudan başvurularını kendileri yapabilmelidirler. Başvurularını yaparken ise üzerlerinde kimliklerinin olması yeterlidir. Daha sonra başvurularını formları doldurduktan sonra gerçekleştirilmektedir.

65 Yaş Aylığı Almak İçin Yeni Şartlar Neler? sorusu için yazdığımız bu yazıyı beğendiyseniz eğer PTT Emekli Kredisi Başvuru Şartları Nedir? başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu