Banka - Kredi

3 Ay Ertelemeli Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi ihtiyacı olanlar için hazırlanan 3 ay ertelemeli kredi başvurusu hakkında bilgiler.

3 Ay ertelemeli kredi başvurusu nasıl yapılır ve son tarihi nedir? Korona sürecinde ertelemeli kredi başvurusu için neler yapılmalıdır? 2021 Güncel bilgilerle yazdık.

Kredi; belirli bir süreliğine ve ödeme şekilleri ile düzenlenmiş ücret karşılığında ihtiyaç sahiplerine verilen bankacılık hizmetidir. Nakdi  ve gayri nakdi olarak da verilen krediler satın alma gücünü de ifade etmektedir.

3 Ay Ertelemeli Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? Nereden Başvurulur?

Latince kökenli olan kredi kelimesi credere olarak güvenmek ve inanmak anlamlarında kullanılmaktadır ve aynı şekilde de dilimize geçmiştir. Genelde bankaların kullandığı bir terim olan kredi, yine güven anlamını taşımaktadır.  Çünkü bankalar da güvendiği müşterilerine ve riski az olan kişilere bu hizmeti vermektedir. Bankalar güvendiği müşterilerine çok çeşitli kredi seçenekleri sunarak ihtiyaçların giderilmesinde yardımcı olmaktadır.

Kaç Çeşit Kredi Vardır?

Bankalarca verilen ticari ve bireysel olmak üzere iki çeşit kredi vardır. Ticari kredi ticaretle uğraşan gerçek veya tüzel kişilere verilirken, bireysel kredi ise uygun şartları taşıyan kişilere verilmektedir. Bireysel kredilerde kendi arasında ihtiyaç, taşıt ve konut olmak üzere üç kategoriye ayrılmaktadır.  Bu kredilere başvurular ihtiyaç durumuna göre yapılarak bankalarca değerlendirmeye tabi tutulur ve bazı bankalarda 3 ay ertelemeli kredi imkanı sunulur.

Kredi Notu Nedir? Nasıl Hesaplanır? Yazımızda.

Kredi Başvurusu Nereden Yapılır?

Kredi vurusunda bulunmak için banka şubeleri kullanılmaktaydı. Fakat teknolojinin gelişmesiyle birlikte bankalar ulaşımı kolaylaştırmak ve hizmet ağını genişletmek için teknolojik alt yapı oluşturdu bankacılık işlemlerini dijitale taşıdı.

Krediye ihtiyaç duyan kişilerin banka şubelerine giderek kredi başvurusu yapabildiği gibi, internet üzerinden ve cep telefonlarından da başvuru yapabilmeleri mümkündür.

3 Ay Ertelemeli Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Banka şubesi ile birlikte mobil ve internet bankacılığı olmak üzere dijital kanallardan bütün bankalara kredi başvurusu yapılabilmektedir. Kredi başvurusunda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta limit ve kredi vadesidir. Kredilerde alt limit 1000TL olup, başvuru yapılırken talep edilen miktar ve ödenecek vade belirtilmelidir.

Peki 3 ay ertelemeli kredi başvurusu nasıl yapılır, kimler başvuru yapabilir? Bankalarda uygulamalar farklı olup; bazı bankalar bir sonraki ay ödeme planı başlatırken, bazı bankalar 3 ay sonra ödeme planı başlatabilir. Eğer başvuru bankadan yapılırsa formun üzerine 3 ay ertelemeli kredi kampanyası seçilmelidir.

Başvurular sadece şubelerle sınırlı değildir. Bankalar müşteri portföyünü geniş tutabilmek için mobil ve internet bankacılığı üzerinden de başvuru kabul etmektedir.  Bazı bankalar dijital başvuruları sadece müşterilerinden kabul ederken, müşterisi olmayanların da dijital kanallar üzerinden kolayca hesap açmalarına imkan tanıyarak kredi başvurusu yapabilme kolaylığı getirmektedir.

Dijital kanallardan kredi başvurusu yapılırken T.C. Kimlik Numarası ile birlikte, istenilen kredi miktarı da yazılmalıdır. Bazı bankalar gelir bilgisi isterken, bazıları sadece kredi notuna göre değerlendirme yapmaktadır.

Dijital kanallar üzerinden kredi başvurusu yapılırken ödeme planının ertelenebilmesi için 3 ay ertelemeli kredi başvurusu seçeneği işaretlenmelidir. Seçeneğin işaretlenmesiyle banka kredinin geri ödeme planını kredinin açılış gününden 120 sonra başlatır. Kredi ödemesi böylece 4 aydan başlatılarak ilk taksit tarihi 120 takvim gününde yapılır.

Temel İhtiyaç Kredisi ( Korona virüsü sebebiyle )

Özellikle devlet bankaları HalkBank, VakıfBank, Ziraat Bankası gibi bankalar 3 ay ödeme ertelemeli maksimum 10 bin liraya kadar kredi imkanı sundular. Bu kredilere bankaların websiteleri üzerinden başvurular açıldı. Başvuru yapmak çok basit TC kimlik no ve bir kaç bilgi ile başvuru yapabilirsiniz.

Başvurular açılalı birkaç hafta oldu fakat çoğu kişiye halen herhangi bir dönüş yapılmamış. Ödeme alanlar mevcut son günlerde. Önümüzdeki günlerde herkese dönüş yapılacağı, kredilerin hesaplara yansıtılacağı bilgileri geldi.

Şu aşamada yoğunluk sebebiyle gecikmeler olabilir. Beklemenizi tavsiye ediyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu