Banka - Kredi

2. El Araç Kredisi Nasıl Alınır?

2. El araç kredisi almak mümkün müdür? Eski araçlar için kredi çekerken bilmeniz gerekenler ve aranan şartları 2021 güncel bilgilerle derledik.

2. El Araç Kredisi Nasıl Alınır?

Araç almak istiyorsunuz ancak bu miktar elinizde yok. En azından tamamı yok ya da hiç yok. Bunu gerçekleştirmek için tercih edebileceğiniz farklı yollar var. En zoru o parayı bulana kadar birikim yapmak olacaktır. Etrafınızda bulunan yakın arkadaşlardan veya ailenizden bu parayı alabilirsiniz.

Bu seçenekler çok gerçekti değil ve siz araca hızlı bir şekilde ihtiyaç duyuyorsunuz. Bunun için yapmanız gereken bankaya taşıt kredisi için başvuruda bulunmak olacak. Tabi banka sizin alacağınız aracın tam olarak bedelini ödeyerek bir kredi vermeyecektir. Özellikle alacağınız araba ikinci else bu konuya dikkat etmelisiniz. Krediye başvurmadan önce önemli noktalara dikkat etmenizde fayda var.

2. El Araç Kredisi Çekerken Bilinmesi Gerekenler

İkinci el araç kredisi için başvuruda bulunmadan önce birçok noktaya dikkat etmeniz gerekiyor. Bu noktalar size kredinin onaylanması yönünde veya onay öncesi kabul edilmesi yönünde fayda sağlayacaktır. Bankalar müşterilerinin güvenilir ve aldıkları parayı gerekli faizi ile birlikte geri ödemesini yapacaklar arasında seçmeyi tercih ederler. O nedenle bazı kurallara uymalı ve şartları yerine getirmeniz gerekiyor.

 • Aracın yaşı araç kredisi açısından önemlidir. Bankadan bankaya göre değişmekle birlikte ortalama 5-10 arasında ki araçlara kredi verilmektedir. Ancak genelde 5 yıl üst limit olarak verilmektedir.
 • Evraklarınızı eksiksiz ve doğru şekilde hazırlamalısınız. Genelde tüm bankalar sizden aynı evrakları istemektedir.
 • Kredi notunuzun gerekli seviyede olması gerekir. Bankalar müşterilerinde bu noktaya dikkat etmektedir. Eğer kredi notunuz düşükse bir kefil bulmanız sizden istenecektir.
 • Gelir seviyenizin ödeyebilecek düzeyde olduğunu ispatlamanız gerekir. Maaş bordrosu bundan dolayı sizden istenecektir.
 • Sigortalı olmanız şarttır. Ayrıca bu sigortalılık süresinin en az 3 ay olması istenir. Yani işe başladım hemen gidip başvuru yapayım durumu kabul edilmiyor.
 • Taşıt kredisi başvurusunda bilmeniz gereken araç bedelinin %70 ile %80’lik kısmına kredi verileceğidir. 100 bin TL’lik araç üzerinden bu hesabı yapabilirsiniz.
 • Çekilecek tüm taşıt kredilerinden %5 tahsis ücreti alınacaktır.

2. El Araç Kredisi Çekerken İstenilen Evraklar

2. El araç kredisi almak için başvuru yapacaklardan bankalar bazı evraklar isteyecektir. Özel bankalar hariç olarak genellikle aynı evraklar sizden talep edilecektir. Bu evrakların eksiksiz olması yapılacak inceleme açısından önemli olduğundan dikkatli hareket edilerek hazırlanmalıdır.

 • Kazanç gösteren gelir belgesi veya maaş bordrosu
 • Serbest meslek çalışanları için dahil olduğu meslek kuruluşu belgesi,
 • Araç satın alındığında ruhsat fotokopisi
 • En az 2 aylık su, telefon, doğalgaz ve elektrik faturaları,
 • Satın alınma yapılmışsa noter onaylı satış sözleşmesi (15 gün içerisinde yapılmalıdır)
 • Nüfus cüzdanı ve fotokopisi

Aracımı İpotek Gösterip Kredi Alabilir Miyim? Cevabı yazımızda.

İkinci El Araç Kredisi Onay Süresi Kaç Gündür?

İkinci el araç kredisine tüm evrakları hazırlayıp be gerekli şartları sağladıktan sonra başvurunuzu yaptıktan sonra bekleme sürecine gireceksiniz. Olumlu ya da olumsuz sonuç için beklemeniz gereken minimum süre 3 gün olarak bildirilir. Tabi yapılacak inceleme daha önemliyse veya incelenecek konu çok fazlaysa bu süre daha uzun olabilmektedir.

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. bir tanıdığımın tecrübelerine dayanarak şunu söylemek istiyorum taşıt kredisinin geri dönüşü zormuş ve zaten alcan araba ucuz olmadığı için de çok bir katkısı olmuyormuş. (bu zamanda bütün arabalar pahalı hep)

 2. Uzun zamandır bu konu hakkında araştırma yapıyordum ve detaylı bilgi bulamamıştım, herşeyi çok açık ve net şekilde anladım teşekkürler.

 3. valla 2.el araba alacaksanız yukarıda denenleri yapın ben yapmadım siz yapın ben dolandırıldım siz dolandırılmayın yukarıdakilere dikkat edin

 4. Çok teşekkür ederim 2. el araç alınamadan önce mutlaka okunması gereken bir yazı çok bilgilendirici

 5. Gercekten detayli anlatimis her sey fakat dolarin yukselmesinden glb arabalar cok pahalandi be su an alinmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu